X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezes Wspólnoty Polskiej: obserwujemy bardzo wyraźny trend wracania do polskości

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 14:11
- Teraz obserwujemy bardzo wyraźny trend wracania do tej polskości w różnym regionach, skupiskach polskich, które być może nieco przez ostatnie kilkadziesiąt lat były uśpione - mówił na antenie radiowej Jedynki Dariusz Bonikowski, prezes Wspólnoty Polskiej. 
Audio
  • Można zaobserwować trend powracania do polskości (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Daniel Jedzura/shutterstock.com

2 maja to Dzień Polonii i Polaków za granicą. Liczebność Polaków mieszkających poza granicami własnego kraju ocenia się na 18-20 milionów ludzi. - Wszędzie, gdziekolwiek pojedziemy, jest szansa, żeby spotkać kogoś, kto mówi lub chociażby myśli po polsku - powiedział Dariusz Bonisławski. 

Gość radiowej Jedynki mówił, że Polacy za granicami kraju często uczestniczą w patriotycznych manifestacjach. - Polska i Polacy stanowią taki przykład dużej liczby osób wyjeżdżających i przykład osób, które pamiętają o ojczyźnie. Nawet już nie posługując się językiem polskim. Polacy żyjący poza granicami kraju mają gdzieś na dnie serca chociażby miłość do ojczyzny, co bardzo często manifestują. Dzień Święta Polonii i Polaków za granicą to dobra okazja do takiej manifestacji - zaznaczył prezes Wspólnoty Polskiej. - Wystarczy popatrzeć na różnego rodzaju portale społecznościowe, gdzie aż roi się od biało-czerwonych flag, również tych umieszczanych przez Polonię i Polaków mieszkających poza granicami kraju - dodał.

Czy więzi z polskością słabną z każdym kolejnym pokoleniem zamieszkującym poza granicami Polski? - Polacy są wspaniałym narodem, który potrafi, znajdując się w innym kraju, bardzo pięknie adoptować się do warunków kulturowych, do których przyjeżdżają. Natomiast nie przeszkadza im to w kultywowaniu polskości. Teraz obserwujemy bardzo wyraźny trend do wracania do tej polskości w różnym regionach, skupiskach polskich, które być może nieco przez ostatnie kilkadziesiąt lat były uśpione - odpowiedział Bonisławski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

****

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Wojciech Dąbrowski

Gość: Dariusz Bonisławski (prezes Wspólnoty Polskiej)

Data emisji: 2.05.2018

Godzina emisji: 12.20

dcz/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Henryk Kowalczyk: mamy nadzieję, że do Polski wróci około 10 tys. repatriantów

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 08:37
- W nowej ustawie zmieniliśmy i poszerzyliśmy definicję repatrianta o współmałżonków osób polskiego pochodzenia. Nie chcemy rozbijać rodzin - mówi w "Sygnałach dnia" szef Komitetu Stałego Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy uczniowie za granicą. Jak nie stracić kontaktu z ojczystym językiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2017 10:25
Dziś obchodzimy Dzień Polonii i Polaków za Granicą, święto obchodzone od 2002 roku. Według szacunków, około 20 milionów osób na całym świecie przyznaje się do polskich korzeni. Polski rząd stara się wspierać naukę języka polskiego poza granicami kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"TVP Polonia to część historii Polski"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2018 09:51
- Na TVP Polonia dobrze jest patrzeć nie tylko jak na część historii Telewizji Polskiej, ale jak na część historii Polski - mówi w "Sygnałach dnia" zastępca dyrektora TVP Polonia Filip Frąckowiak. 
rozwiń zwiń