X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Andrzej Radzikowski: powinniśmy zrezygnować z "uporczywej terapii", jeśli nie służy wyleczeniu

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2018 12:30
W szpitalu w Liverpoolu zmarł 28 kwietnia dwuletni chłopiec Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną chorobę neurologiczną. Rodzice chłopca w ostatnich dniach toczyli o syna sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala. O sprawie mówił w radiowej Jedynce prof. Andrzej Radzikowski.
Audio
  • Prof. Andrzej Radzikowski: to nie była eutanazja. Trzeba to wyraźnie oddzielić (Jedynka/W samo południe)
prof. Adnrzej Radzikowski
prof. Adnrzej RadzikowskiFoto: PR/Wojciech Kusiński

Alfie przebywał w szpitalu w Liverpoolu od grudnia 2016 r. W ocenie brytyjskich lekarzy jego choroba doprowadziła do nieodwracalnych i "katastrofalnych" zmian w mózgu, wykluczających nie tylko powrót do zdrowia, ale jakiekolwiek znaczące przedłużenie życia. Sąd przychylił się do argumentacji lekarzy i zdecydował o przerwaniu uporczywej terapii dziecka, podkreślając, że zgodnie z konsensusem konsultowanych lekarzy przewiezienie chłopczyka do Włoch nie daje żadnej nadziei na poprawę jego stanu, a mogłoby wywołać dodatkowe cierpienie w trakcie transportu.

- Sprawa życia i obrony życia jest dla mnie niezwykle ważną. Tu cały czas chodziło o życie. Jednak trzeba tutaj bardzo jasno powiedzieć - to co dotknęło Alfiego to absolutnie nie była eutanazja. Trzeba to wyraźnie oddzielić (...). Tutaj było typowe zaniechanie nadzwyczajnej, tzw. uporczywej terapii - powiedział prof. Andrzej Radzikowski. 

Angielski sąd zadecydował, że "terapia jest nie tylko daremna, ale i nieludzka" i dlatego wnoszono o odłączenie aparatury podtrzymującej życie chłopca.

- To było tłumaczenie na siłę stanowiska sądu i lekarzy. To nie była nieludzka terapia. Powinniśmy zrezygnować z "uporczywej terapii", jeśli ona nie służy wyleczeniu i zadaje niepotrzebne cierpienia. Nie jest terapią uporczywą zapewnienie pożywienia. Pacjent terminalnie chory powinien mieć zapewnione odżywianie, nawodnienie i działanie przeciwbólowe. Nawet jeżeli to działanie w jakiś sposób skróci życie, ale nie jest bezpośrednio przeciwko niemu zwrócone. To jest wszystko działanie podstawowe - ocenił prof. Andrzej Radzikowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

****

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: prof. Andrzej Radzikowski (prof. Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, lekarz dzieci i rodziny)

Data emisji: 4.05.2018

Godzina emisji: 12.20

rr/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Papież Franciszek głęboko poruszony śmiercią małego Alfiego

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2018 15:58
Papież wyraził swoje współczucie dla rodziców zmarłego minionej nocy Alfie Evansa. Franciszek uczynił to za pośrednictwem Twittera. "Jestem głęboko dotknięty śmiercią małego Alfiego. Dziś szczególnie modlę się za jego rodziców, a Bóg Ojciec niech przyjmie go w Swe czułe ramiona." - napisał papież. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Watykański szpital: starania o przyjęcie Alfiego rozpoczęliśmy 10 miesięcy temu

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2018 11:38
Dyrektor watykańskiego szpitala Dzieciątka Jezus ujawniła, że starania o przyjęcie Alfiego Evansa rozpoczęto już w zeszłym roku. Nieuleczalnie chory 2-letni chłopiec, decyzją brytyjskiego sądu został odłączony od podtrzymującej go przy życiu aparatury i zmarł wczoraj w szpitalu w Liverpoolu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Alfie Evans. Dwulatek, którego los poruszył cały świat

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 19:32
Alfie Evans, który cierpiał na niezdiagnozowaną dotąd chorobę neurologiczną, zmarł w nocy w z piątku na sobotę w szpitalu w Liverpoolu. Rodzice dwulatka toczyli sądową batalię, chcąc przenieść go do włoskiego szpitala Bambino Gesu, który oferował dalszą opiekę paliatywną; sprawą dziecka zajmował się także Watykan. 
rozwiń zwiń