Czy to historyczne dni w Korei? Ekspert: daleko do przełomu, problemy przed nami

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2018 14:20
Czy Amerykanie będą w stanie wyznaczyć osiągalne i weryfikowalne cele w kwestii Korei Północnej - to obecnie klucz do rozwoju sytuacji - o tym mówił Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Nowy budżet UE, protesty w Rosji, historyczne rozmowy w Korei Północnej (Więcej świata/Jedynka)
Flaga z podobizną Kim Dzong Ila
Flaga z podobizną Kim Dzong IlaFoto: Shutterstock.com / Astrelok

Nadal nie znamy miejsca ani daty spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Korei Północnej Kim Dzong Unem. Trump twierdzi, że je zna, ale trzyma w tajemnicy. Wiadomo jednak, że 22 maja w Waszyngtonie będzie prezydent Korei Południowej Mun Dze In. Niedawno widział on się z przywódcą Korei Północnej podczas szczytu, który określany jest przez wielu jako przełomowy.

Oskar Pietrewicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych komentował, że prezydent Korei Południowej, to jedyny tej rangi polityk, który rozmawiał osobiście, bez kamer z liderem Korei Północnej. Rozmowa, jak relacjonowano, trwała 30 minut i była bardzo osobista. Być może zatem w Waszyngtonie Mun Dze In będzie starał się zasugerować Trumpowi, jakiego rozmówcy się spodziewać. To unikatowa wiedza – mówił Oskar Pietrewicz. Ekspert stwierdził, że przez lata narosło wiele spekulacji na temat tego, jaki jest Kim Dzong Un.

Oskar Pietrewicz zaznaczył, że spotkanie przywódców Korei było historyczne, ale do przełomu wciąż daleko. Historia uczy, że po okresie koncyliacji mogą pojawić się napięcia; takie ryzyko pojawi się przy stole negocjacji - argumentował.

Jak zaznaczył gość Jedynki, niezmienne oczekiwania USA wobec Korei Północnej to całkowita, weryfikowalna i nieodwracalna denuklearyzacja. To powtarzane jest od lat, także przez obecną administrację. Pozostaje jednak problem, jak zweryfikować to, co deklaruje Korea Północna.

Ekspert ma też wątpliwości, czy Amerykanie będą w stanie zrealizować jakieś długoterminowe cele. Zauważył, że wcześniej w negocjacjach brało udział kilkudziesięciu dyplomatów amerykańskich, a teraz nie wiadomo, jakie jest zaplecze eksperckie zaangażowane w negocjacje. Zatem wątpi, czy Amerykanie będą w stanie wyznaczyć osiągalne cele.

Ekspert podkreślał, że przywódcy azjatyccy rozpracowali Donalda Trumpa – prawią mu komplementy, bo wiedzą, że jest na nie bardzo łasy. Więcej w nagraniu audycji. 

O protestach przeciwko Putinowi w Rosji opowiadał Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie. Nowy projekt wieloletniego budżetu UE komentowała Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. 

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadziła: Agata Kasprolewicz

Gość: Oskar Pietrewicz (Polski Instytut Spraw Międzynarodowyc - PISM), Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli

Data emisji: 5.05.2018

Godzina emisji: 12.29

agkm/ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak długo potrwa "ocieplenie" na Półwyspie Koreańskim? Ekspert nie ma złudzeń

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 20:35
Wznowienie dialogu pomiędzy Koreą Płd. a Koreą Płn. przy okazji Igrzysk Olimpijskich złagodziło napięcia, ale relacje nie będą się dalej poprawiać po zakończeniu paraolimpiady – ocenił ekspert z Uniwersytetu Lingnan w Hongkongu Brian Bridges.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Artur Wróblewski: Kim w czerwcu zamordował Otto Warmbiera. I teraz ten człowiek się denuklearyzuje?

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 19:16
W piątek Kim Dzong Un i prezydent Korei Południowej Mun Dze In spotkali się w Panmundżomie, w planach na najbliższą przyszłość przywódcy Korei Północnej jest spotkanie z Donaldem Trumpem. O roli USA i amerykańskiej prezydenta w procesie pokojowym na półwyspie koreańskim mówił w audycji Więcej Świata dr Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego.
rozwiń zwiń