Tylko 1 proc. Polaków ma zdrowe dziąsła

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2018 13:30
12 maja obchodzony był Dzień Zdrowych Dziąseł. - Wielkiej fety nie było, raczej należałoby urządzić stypę, bo stan zdrowia jamy ustnej Polaków jest niezadowalający - mówił w audycji "W samo południe" prof. Jan Kowalski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Prof. Jan Kowalski o stanie zdrowia dziąseł Polaków (W samo południe/Jedynka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/alphaspirit

Specjalista podkreślił, że pacjenci z całkowicie zdrowym przyzębiem stanowią zaledwie ok. 1 proc. Polaków. Pocieszające jest jednak to, że ponad 70 proc. osób ma zapalenie dziąseł, które można wyleczyć konsultując się z higienistką i stosując odpowiednią higienę jamy ustnej. - Natomiast u ponad 18 proc. dorosłych Polaków pojawia się poważny stan zapalny, który wymaga interwencji specjalisty - wyjaśnił prof. Kowalski. 

Przestrzegł też, że nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do zapalenia przyzębia, rozchwiania i przemieszczenia zębów, zakażenia bakteriami wymagającego leczenia kanałowego, a nawet do wypadnięcia zębów.

Prof. Jan Kowalski stwierdził, każdy samodzielnie może ocenić stan swoich dziąseł, stosując metodę "4K". Na czym ona polega? O tym w nagraniu. Podczas rozmowy ekspert radził też, w jaki sposób na co dzień dbać o dziąsła, jak szczotkować zęby i jaką szczoteczkę wybrać.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: prof. Jan Kowalski (Zakład Chorób Błony Śluzowej i Przyzębia WUM)

Data emisji: 14.05.2018

Godzina emisji: 12.13

mg/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Dbałość o zęby kluczowa dla naszego zdrowia. Dlaczego tak jest?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2016 23:55
- Uzębienie jest bardzo ważną sprawą. Żaden pacjent nie zostanie zakwalifikowany do leczenia operacyjnego, jeśli mamy do czynienia z ogniskami zakażenia zapalnego - mówi dr Violetta Szycik.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Zęby dobrze umyte to zęby oczyszczone z płytki"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2017 17:26
- Płytka to osad z resztek jedzenia, który powstaje na zębach. Jest miękka w dotyku, można wyczuć ją językiem czy paznokciem lub zobaczyć w lusterku - mówi lekarz stomatolog Barbara Szafrańska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Światowym Dniu Zdrowia zwróć uwagę na swoje serce

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2018 07:14
Światowy Dzień Zdrowia to święto ustanowione przez Pierwsze Zgromadzenie Ogólne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w 1948 roku. Obchodzone jest corocznie od 1950 w dniu 7 kwietnia, w rocznicę powstania WHO. Jego celem jest zwrócenie szczególnej uwagi na najbardziej palące i zaniedbane problemy zdrowotne społeczeństw na świecie.
rozwiń zwiń