Hiszpania: w partii rządzącej istniała korupcyjna "kasa B"

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2018 13:05
Lider hiszpańskich socjalistów Pedro Sanchez został dziś w obecności króla Filipa zaprzysiężony na premiera Hiszpanii. Wczoraj w izbie niższej parlamentu przegłosowano wotum nieufności wobec ustępującego premiera Mariano Rajoya.
Audio
  • Hiszpania: w partii rządzącej istniała korupcyjna "kasa B" (W samo południe/Jedynka)
Nowy hiszpański premier Pedro Sanchez (L) otrzymuje gratulacje od hiszpańskiego króla Filipa po zaprzysiężeniu w madryckim pałacu La Zarzuela
Nowy hiszpański premier Pedro Sanchez (L) otrzymuje gratulacje od hiszpańskiego króla Filipa po zaprzysiężeniu w madryckim pałacu La ZarzuelaFoto: PAP/EPA/Emilio Naranjo

Opozycja z partią Sancheza na czele wygrała głosowanie z pomocą deputowanych z małych partii, a kluczowe okazało się poparcie baskijskich nacjonalistów. Powodem wotum była afera korupcyjna z udziałem polityków partii rządzącej. Na ten temat w radiowej Jedynce mówiła wieloletnia korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii, Ewa Wysocka.

- Przypuszczam, że do sukcesu opozycji przyczynił się werdykt sądu, bo do tej pory o tej korupcji wiadomo było dość dużo, ale po raz pierwszy w dziejach Hiszpanii sąd zdecydował o tym, że w jakiejś partii istnieje "strukturalna korpucja" czyli siatka, zorganizowana po to, aby stworzyć tzw. "kasę B", do której wpływały pieniądze z nieoficjalnych dotacji. Z tych pieniędzy został m.in. wyremontowany centralny madrycki gmach partii ludowej. Też po raz pierwszy w historii Hiszpanii jakaś partia polityczna została skazana na grzywnę właśnie za korupcję (…). Skazani na wiele lat więzienia zostali wysoko postawieni członkowie partii, chociażby były skarbnik partii ludowej (ponad 30 lat więzienia - przyp.red.) czy główny przywódca tej sieci Francisco Correa (ponad 50 lat więzienia - przyp. red.). Razem to ponad 30 osób - objaśniła Ewa Wysocka.

Więcej na temat sytuacji partii ludowej i hiszpańskiej sceny politycznej w całej rozmowie.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Jerzy Jachowicz

Gość: Ewa Wysocka (korespondentka Polskiego Radia w Hiszpanii)

Data emisji: 02.06.2018

Godzina emisji: 12.17

rr/abi

Czytaj także

Hiszpania: premier będzie zeznawał jako świadek w aferze korupcyjnej

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2017 16:29
- Premier Hiszpanii Mariano Rajoy został wezwany na świadka w procesie dotyczącym rozległej siatki korupcyjnej Guertel - poinformowała we wtorek rzeczniczka sądu. W aferę łapówkarską zaangażowani są członkowie rządzącej krajem konserwatywnej Partii Ludowej (PP).
rozwiń zwiń