Agnieszka Marciniak z NASK: limitem jest tylko przygotowanie i inwencja nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 13:17
Już w czerwcu pierwsze szkoły będą podłączone do Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej – programu Ministerstwa Cyfryzacji, realizowanego we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Operator programu, Państwowy Instytut Badawczy NASK, opublikował właśnie pierwszą listę lokalizacji szkół z pięciu województw.
Audio
  • Agnieszka Marciniak, dyrektor pionu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK o państwowym programie informatyzacji (W samo południe/Jedynka)
Agnieszka Marciniak w studiu radiowej Jedynki (W samo południeJedynka)
Agnieszka Marciniak w studiu radiowej Jedynki (W samo południe/Jedynka)Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość audycji, Agnieszka Marciniak, dyrektor pionu Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK, pytana była m.in. o państwowy program informatyzacji, czyli doprowadzenie szerokopasmowego internetu do wszystkich szkół w Polsce. - W 2017 roku ta inicjatywa zyskała poparcie legislacyjne - zwróciła uwagę Agnieszka Marciniak. - Myślę, że krok, który podjął polski rząd jest takim kołem zamachowym dla dalszych i skutecznych, określonych w terminie działań, które w końcu zapewnią dostęp do szerokopasmowego internetu przez wszystkie szkoły w Polsce.

Gość "W samo południe" zwróciła uwagę, że Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Edukacji Narodowej przeprowadziło ankiety i rekonesans sytuacji w szkołach. - Stwierdzono, że zaledwie 10 proc. szkół ma możliwość korzystania z cyfrowych narzędzi do edukacji, czyli posiada techniczne wsparcie i warunki do korzystania z nich. Jest więc szerokie pole do popisu i dużo pracy, by ten procent podbić do 100 - mówiła Agnieszka Marciniak.

Dyrektor OSE w NASK podkreśliła, że wymaga to działań standaryzujących. - Chodzi o zapewnienie przepustowości, którą uważamy za wystarczającą, skuteczną i efektywną. Dodała, że na podstawie rekonesansu, jaki przeprowadzał instytut od 2016 roku, ustalona została przepustowość symetryczna, 100 Mb na sekundę. Taka sama szybkość wysyłania i odbierania informacji.

Pytana o to, czy projekt doprowadzi do tego, że realnie zmieni się coś na lekcjach polskiego, matematyki czy informatyki Agnieszka Marciniak odpowiedziała: limitem jest tylko przygotowanie i inwencja nauczycieli. Na spotkaniach informacyjno-promocyjnych, na któych poznajemy oczekiwania nauczycieli i osób związanych z edukacją, spotykamy się z podejściem, że narzędzia cyfryzacji treści wykorzystywane są nie tylko w naukach ścisłych, jak matematyka, ale i innych. Sporo mogą z tego wynieść np. nauczyciele języków obcych - dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Agnieszka Marciniak (dyrektor pionu OSE w NASK)

Data emisji: 12.06.2018

Godzina emisji: 12.13

tjak/abi

Czytaj także

Zbigniew Ziobro o polskim systemie dozoru elektronicznego: znacząco zwiększy bezpieczeństwo

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2018 12:25
Minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział, że polski system dozoru elektronicznego będzie jednym z najnowocześniejszych na świecie. W Ministerstwie Sprawiedliwości zaprezentowano rozwiązanie, które usprawni monitorowanie skazanych przestępców.
rozwiń zwiń