X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jakub Majewski: człowiek mieszkający w miejscowości, w której są tory, ma szczęście

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2018 14:07
- Wystarczy ruszyć się za południową granicę, by zobaczyć, że komunikacja zbiorowa może działać, że autobusy i pociągi mogą jeździć, do tego często, a ludzie nie muszą i nie są skazani na to, by wszędzie jeździć samochodem - powiedział w audycji "W samo południe" Jakub Majewski z fundacji Prokolej.org.
Audio
  • Jakub Majewski z fundacji Prokolej.org mówi m.in. o transporcie publicznym i komunikacji zbiorowej (W samo południe/Jedynka)
Jakub Majewski w studiu radiowej Jedynki
Jakub Majewski w studiu radiowej JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Gość radiowej Jedynki pytany był m.in. o trudności z dostępem do transportu publicznego. - To jest aktualny problem. Z końcem roku szkolnego trzy oddziały PKS na Mazowszu zostają zamknięte. Sprzedają autobusy, zwalniają kierowców i pozbywają się działek, na których stały wcześnie dworce - powiedział Jakub Majewski.

Zwrócił też uwagę, że na kolei jest trochę lepiej - Jest jakiś system, który tę kolej finansuje, widzimy sami, że pociągów w regionach przybywa, że kupowane są nowe tabory. Na drogach nie jest niestety tak dobrze. Tam komunikacja zbiorowa jest pozostawiona w zasadzie sama sobie, nikt jej nie finansuje - dodał. - Był taki pomysł, że to się może samo utrzyma, że nasi przewoźnicy wyjadą, że będą wozić z miast do szkoły, do pracy. Tyle że w międzyczasie wszyscy sobie kupili samochody i stanęli w korkach razem z tymi autobusami. Zaś na przystankach jest coraz bardziej pusto - zauważył gość  audycji.

Jakub Majewski powiedział też, że ktoś, kto mieszka w bardzo małej miejscowości, na wsi, kto musi np. dojechać do innej małej miejscowości, ma szczęście, jeśli tam, gdzie mieszka są tory kolejowe, - Może liczyć na to, ze marszałek województwa sfinansuje połączanie między tymi małymi miejscowościami. Jeśli tych torów tam nie ma, to taki ktoś pozostaje w zasadzie sam sobie, bo dziś prawo nie definiuje nikogo, kto jest odpowiedzialny za zapewnienie komunikacji zbiorowej i ktoś taki nawet nie może pójść ze skargą do swojego starosty, bo ten rozłoży ręce i powie, że nigdzie, w żadnej ustawie nie jest nakazane organizowanie komunikacji zbiorowej. Poza tym nie ma na to środków - dodał Jakub Majewski.

Gość audycji podkreślił, że jest to ewenement w skali europejskiej. - A co z tymi, którzy nie mają prawa jazdy? Albo z tymi, którzy są za młodzi lub za starzy, by je mieć? To są ludzie, którzy są uwięzieni we własnych domach - dodał szef fundacji Prokolej.org.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Jakub Majewski (fundacja Prokolej.org)

Data emisji: 26.06.2018

Godzina emisji: 12.17

tjak/mg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak