Marcin Święcicki: Polska może zostać ukarana za łamanie praworządności

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:51
- Dynamika wydarzeń w Komisji Europejskiej była samoistna. Już przedtem zanosiło się, że takie postanowienie Komisja Europejska wyda - mówił w audycji "W samo południe" Marcin Święcki, poseł Platformy Obywatelskiej. 
Audio
  • Marcin Święcki o praworządności w Polsce (W samo południe/Jedynka)
Marcin Święcicki w studiu PR1
Marcin Święcicki w studiu PR1Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Parlamentarzysta Platformy Obywatelskiej wyjaśniał, że Komisja Europejska najprawdopodobniej dostała sygnał, że rząd i prezydent nie zamierzają wycofywać się z niekonstytucyjnych działań dotyczących Sądu Najwyższego. 

- Sytuacja robi się niebezpieczna, dlatego że Trybunał Sprawiedliwości może w ogóle nie rozpatrywać wniosku. Może wydać decyzję wstępną, czyli wstrzymać wszelkie konsekwencje tej ustawy o Sądzie Najwyższym, a więc Polska będzie musiała się wstrzymać z obsadzaniem stanowisk, które się zwalniają w związku z wysłaniem części sędziów na emeryturę. Po trzecie jeśli komisja orzeknie, że ta ustawa jest sprzeczna z europejskimi zasadami niezależności sądownictwa i państwa prawa to Polska wtedy może dostać rozmaite kary - ostrzegał na antenie "Jedynki" Marcin Święcicki. 

Gość przypomniał, że będąc członkiem UE, powinniśmy stosować się do unijnego prawa.

- W bardzo wielu rzeczach musimy po prostu te przepisy stosować. Jak ich nie stosujemy to mogą nas jakieś kary spotkać - podsumował poseł największej partii opozycyjnej. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Marcin Święcicki (poseł Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 2.07.2018

Godzina emisji: 12.11

ras/abi


Czytaj także

KE rozpoczęła procedurę przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2018 13:53
Postępowanie może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Potwierdziły się tym samym nieoficjalne informacje Polskiego Radia sprzed kilku dni. Bruksela zakwestionowała przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. Według Komisji to zagrożenie dla niezawisłości Sądu.  
rozwiń zwiń