Ekspert: czekają nas strajki i protesty w ochronie zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2018 12:28
- Nowelizacja zakłada, że te podwyżki będą. Do tej pory nie pojawiły się żadne formularze, które lekarze mogliby uzupełnić. My cały czas wierzymy, że jeszcze jutro jest posiedzenie senatu i to jest czas na wprowadzenie autopoprawek. Mamy nadzieję, że pan minister się zreflektuje - mówiła w audycji "W samo południe" dr Marta Moczydłowska z Porozumienia Rezydentów OZZL. 
Audio
  • Rezydenci: będą strajki i protesty w ochronie zdrowia (W samo południe/Jedynka)
Minister Łukasz Szumowski podczas rozmów z rezydentami
Minister Łukasz Szumowski podczas rozmów z rezydentamiFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

W ubiegły piątek pojawiła się informacja, że rząd zerwał porozumienie z lekarzami. Zapowiedziano falę strajków i protestów w ochronie zdrowia.

Sprawę zmian w porozumieniu komentowała dr Marta Moczydłowska. 

- Zostały dodane dwa punkty, mianowicie finansowanie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Rozwiązywania Problemów Hazardowych, co daje sumę 173 mln złotych, które są de facto odebrane pacjentom - mówiła lekarka. 

Goszcząca w audycji "W samo południe" przedstawicielka Porozumienia Rezydentów OZZL zaznaczyła, że wspomniana kwota pozwoliłaby na przeprowadzenie 11 tys. kursów leczenia udarów oraz 14,5 tys. zabiegów endoprotezowania stawu biodrowego. 

Inną ważną kwestią, o której dr Marta Moczydłowska wypowiedziała się był tzw. bon patriotyczny dla lekarzy. 

- Po zakończeniu specjalizacji lekarz ma obowiązek przepracowania w ciągu pięciu lat, co najmniej dwa lata na terenie Polski. W związku z tym otrzymuje do podstawowego wynagrodzenia podwyżkę 600 lub 700 zł w zależności od tego czy jest to specjalizacja priorytetowa czy nie.

- Tu też jest pewne złamanie warunków porozumienia. Ministerstwo wprowadziło dużo różnych obostrzeń co do podmiotów, w których można ten bon odpracować.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Marta Moczydłowska (lekarz stażysta, sekretarz Okręgowej Rady Lekarskiej OIL Warszawa)

Data emisji: 9.07.2018

Godzina emisji: 12.28

ras/ag

Czytaj także

"Wznawianie i zawieszanie protestu nie jest dojrzałe"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2017 14:17
- Myślę, że gdyby inny był przekaz ze strony rządu, emocje zostałyby wyciszone i ten protest być może by się zatrzymał  - powiedział w audycji "Tydzień kontra tydzień" Michał Wróblewski (Fakt). - Zgadzam się, że rezydenci zarabiają za mało, ale musimy mieć też świadomość, że oni mają perspektywę bardzo wysokich zarobków w przyszłości - przyznał Karol Gac (dorzeczy.pl).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Filip Dąbrowski: naszym marzeniem jest, by lekarze zostawali w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:00
- Cieszy nas fakt, że udało się przekonać polityków do zmiany myślenia o służbie zdrowia w Polsce - powiedział na antenie Jedynki Filip Dąbrowski z Porozumienia Rezydentów.
rozwiń zwiń