Wicemarszałek Sejmu: proponowana data referendum konstytucyjnego jest niefortunna

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 13:30
- W gruncie rzeczy prezydentowi chodzi o wzmocnienie swojej pozycji - powiedziała w audycji "W samo południe" Barbara Dolniak. Posłanka Nowoczesnej rozmawiała z Krzysztofem Grzesiowskim o proponowanych przez głowę państwa pytaniach, które miałyby się znaleźć w konstytucyjnym referendum.
Audio
  • Barbara Dolniak o referendum konstytucyjnym (W samo południe/Jedynka)
Barbara Dolniak
Barbara DolniakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Wicemarszałek Sejmu odniosła się do kontrowersji, jakie budzi prezydencka propozycja dziesięciu pytań, które zostałyby zadane w referendum w sprawie zmiany konstytucji. Miałoby ono się odbyć 11 listopada tego roku i już sama ta data budzi dyskusje polityków. - To dla Polaków wyjątkowy dzień. Stulecie odzyskania niepodległości. Wszyscy powinniśmy się skupić na pamięci o tym wydarzeniu. W przeciwnym razie 11 listopada stanie się elementem kampanii wyborczej - mówiła Barbara Dolniak.

W referendum miałoby paść pytanie o zmianę systemu politycznego kraju z parlamentarno-gabinetowego na prezydencki. Posłanka Nowoczesnej wskazuje, że ta kwestia interesuje prezydenta Andrzeja Dudę najbardziej, a w obecnej konstytucji jest mowa o tematach zawartych we wszystkich pozostałych pytaniach. - Tematy jak 500+, prawa do emerytury, ochrony zdrowia, ochrony pracy czy rolnictwo są ujęte w konstytucji. Wystarczy, żeby tę konstytucję stosować - powiedziała Wicemarszałek Sejmu.

Posłanka skomentowała też fakt, że Platforma Obywatelska cofnęła swoje poparcie w wyborach na prezydenta Wrocławia dla Kazimierza Michała Ujazdowskiego. Tej kandydatury Nowoczesna "nie przyjmowała". - Platforma znała nasze stanowisko od początku - mówiła Barbara Dolniak.

Obie partie zawiązały niedawno Koalicję Obywatelską i z jej ramienia wystawią kandydatów w tegorocznych wyborach samorządowych. Cofnięcie poparcia Ujazdowskiemu oznacza, że swojego kandydata zaproponuje Nowoczesna. - Ta zmiana pokazuje, że Koalicja Obywatelska jest porozumieniem dwóch ugrupowań. Potrafimy rozmawiać i słuchać siebie nawzajem. - powiedziała Barbara Dolniak.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Barbara Dolniak (Nowoczesna)

Data emisji: 23.07.2018

Godzina emisji: 12.12

msze/kh

Czytaj także

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i burzami

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2018 12:17
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w niedzielę ostrzeżenia pierwszego stopnia dla kilku województw, m.in. podlaskiego, podkarpackiego i lubelskiego, w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu i burzami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kolejne ostrzeżenia IMGW: intensywne deszcze oraz burze

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2018 18:29
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami deszczu i burzami, które mogą wystąpić w większej części kraju. Szczególne uważni powinni być mieszkańcy Śląska i Małopolski.
rozwiń zwiń