Wojciech Jakóbik: w lecie potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2018 13:25
- Oprócz upałów mamy także wichury, a wręcz huragany, których raczej nie było dotąd w Polsce, i które doprowadziły np. do tego, że w zeszłym roku doszło do problemów z zasilaniem, bo wiatr pozrywał sieci elektryczno-energetyczne - powiedział w audycji "W samo południe" Wojciech Jakóbik z portalu BiznesAlert.pl.
Audio
  • Wojciech Jakóbik: w lecie potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej (W samo południe/Jedynka)
Wojciech Jakóbik
Wojciech JakóbikFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Padł nowy letni rekord zużycia energii elektrycznej. 31 lipca o godzinie 13:15 zapotrzebowanie wyniosło aż 23 520 MW – wynika z danych opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne. - To jest dużo, ale te rekordy będziemy bić jeszcze kilkukrotnie tego lata, ponieważ mamy fale upałów. W lecie potrzebujemy coraz więcej energii - powiedział gość radiowej Jedynki.

Dodał, ze wynika to z dwóch zmian. - Pierwsza jest taka, że doszło do przemian technologicznych, które spowodowały, że ludzie w lecie zaczęli używać więcej energii. Chodzi przede wszystkim o to, żeby się chłodzić. To klimatyzatory są odpowiedzialne za to, że mamy tak wysokie szczyty zapotrzebowania. Druga zmiana, to zmiana klimatu. W Polsce mamy nawet noce tropikalne. Wracając z Chorwacji poczułem się tutaj bardziej w tropikach niż tam – powiedział Wojciech Jakóbik.

Ekspert podkreślił, że oprócz nowych rekordów zapotrzebowania pojawia się zagrożenie przerwą dostaw energii. - Wywołane jest tym, że oprócz upałów, mamy także wichury, a wręcz huragany, których raczej nie było w Polsce, i które doprowadziły np. do tego, że w sierpniu zeszłego roku doszło do problemów z zasilaniem, bo wiatr pozrywał sieci elektryczno-energetyczne.

Czy powinniśmy zacząć się bać, że zabraknie prądu? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Wojciech Jakóbik (portal BiznesAlert.pl)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 12.19

tjak/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Przemysław Kardas: unikać nadmiernego przegrzania i gwałtownego ochładzania się

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2018 16:16
- W czasie upałów unikajmy gwałtownej zmiany temperatur. Wchodzenie ze słonecznej plaży wprost do klimatyzowanego pomieszczenia może skończyć się obniżeniem odporności, a w konsekwencji anginą - ostrzega prof. Przemysław Kardas z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
rozwiń zwiń