Będzie zmiana ordynacji wyborczej do Sejmu i Senatu? "Prowadzimy rozmowy"

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2018 13:21
- Jest to na pewno jeden z tematów kuluarowych rozmów, które prowadzimy między sobą, ja też je prowadzę - mówił na antenie radiowej Jedynki o zmianie ordynacji w wyborach parlamentarnych prof. Jan Żaryn, senator Prawa i Sprawiedliwości. 
Audio
  • Senator PiS potwierdził, że ws. zmiany ordynacji do polskiego parlamentu prowadzone są "rozmowy kuluarowe" (Jedynka/W samo południe)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Prezydent Andrzej Duda zawetował nową ordynację do Parlamentu Europejskiego. Zmiany przygotowane przez PiS zakładają, że w każdym z okręgów wybieranych będzie co najmniej 3 europosłów. Weto oznacza, że nowelizacja wraca do Sejmu, który może odrzucić sprzeciw prezydenta, ale już 3/5 głosów.

Prowadzący Jerzy Jachowicz spytał, czy partia rządząca przygotowuje ustawę zmieniającą ordynację wyborczą do polskiego sejmu i senatu.

- Wydaje mi się, że nie, chociaż nie będę tutaj robił za osobę więcej wiedzącą, niż wiem. Chociaż z drugiej strony jest to na pewno jeden z tematów kuluarowych rozmów, które prowadzimy między sobą, ja też je prowadzę - mówił Jan Żaryn.

Senator opowiedział o pomyśle dotyczącym ordynacji i Polonii na całym świecie. - Ja jestem bardzo zainteresowany, biorąc pod uwagę fakt, że Senat jest izbą, która opiekuje się Polonią i Polakami na wschodzie, żeby tak zmienić ordynację wyborczą, żeby wprowadzić okręgi poza państwem polskim - zaznaczył polityk.

- Widzę to w ten sposób - utworzyć można byłoby co najmniej 4 lub 5 okręgów na terenie globu ziemskiego i reprezentanci tychże okręgów znaleźliby się w senacie, 5 osoby mogłoby już stworzyć koło i być tą siłą oddziaływającą na nas jako na kraj z perspektywy potrzeb wielkiej Polonii, która znajduje się poza granicami Polski - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: Prof. Jan Żaryn (senator Prawa i Sprawiedliwości)

Data emisji: 17.08.2018

Godzina emisji: 12.12

dcz/kh

Czytaj także

Stanisław Karczewski: nowelizacja ordynacji do PE daje lepszą reprezentacje okręgów wyborczych

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2018 16:09
- Nowela Kodeksu wyborczego dot. ordynacji do PE jest bardziej sprawiedliwa, pozwala na bardziej demokratyczne głosowanie na kandydatów; nowelizacja nie jest zrobiona dla PiS, tylko, by była lepsza reprezentacja z okręgów - powiedział w piątek marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń