Zbigniew Girzyński: potencjał Polaków za granicą jest za mało wykorzystywany

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 13:31
- Potencjał Polaków za granicą jest za mało wykorzystywany. Rodacy z całego świata są naszymi ambasadorami w świecie - powiedział dr Zbigniew Girzyński z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Audio
  • Zbigniew Girzyński: warto konsultować się z Polakami mieszkającymi za granicą (W samo południe/Jedynka)
Zbigniew Girzyński
Zbigniew GirzyńskiFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Zbigniew Girzyński podkreślił na Forum Ekonomicznym w Krynicy, że Polonia amerykańska już raz udowodniła swój wielki potencjał. - Przedstawiciele Polonii amerykańskiej wiele wysiłków włożyli w to, aby przekonać tych senatorów, którzy wahali się w sprawie rozszerzenia NATO na kraje Europy Środkowo-Wschodniej - przyznał były polityk PiS.

Gość audycji "W samo południe" wypowiedział się także na temat sporu o nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej, który wpłynął na wizerunek Polaków za granicą. - W tej sprawie można było zrobić więcej. Przede wszystkim warto konsultować się z Polakami mieszkającymi za granicą, gdyż są oni bardziej uświadomieni co do nastrojów, tendencji politycznych, niż najlepsi dyplomaci. Mają oni takie samo prawo, aby uczestniczyć w kreowaniu naszej rzeczywistości, jak ci mieszkający na co dzień w Polsce - powiedział Girzyński.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Tytuł audycji: W samo południe

Rozmawiał: Henryk Szrubarz

Gość: dr Zbigniew Girzyński (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu)

Data emisji: 4.09.2018

Godzina emisji: 12.15

dn