Łukasz Jasina: Rosja traktuje większość krajów jak wrogów, a ich służby są aktywne na całym świecie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:42
- Brytyjczycy nie bez kozery od pół roku w bardzo ostry sposób reagują na zamach na Skripala - mówił w radiowej Jedynce Łukasz Jasina z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Audio
  • Łukasz Jasina o zamachu na Siergieja Skripala i aktywności rosyjskich służb (W samo południe/Jedynka)
Łukasz Jasina
Łukasz JasinaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Marcowy atak na Skripala wywołał jeden z największych kryzysów dyplomatycznych w relacjach Wielkiej Brytanii z Rosją od zakończenia zimnej wojny i doprowadził do wydalenia ponad 150 rosyjskich dyplomatów z państw Zachodu, w tym Stanów Zjednoczonych i krajów UE. Na czwartek zwołane zostało specjalne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym Wielka Brytania planuje poinformować pozostałe państwa o dotychczasowych ustaleniach.

- Bardzo ważną sprawą będzie debata w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, której Polska jest znaczącym elementem. Myślę też, że nasz kraj poprze to, co mówi Wielka Brytania - sugerował Łukasz Jasina.

Ekspert uważa, że po Brexicie Wielka Brytnia musi się pokazać jako silny kraj, który jest w stanie sam prowadzić swoją politykę zagraniczną. Łukasz Jasina zauważył również, że brytyjczycy "zawsze muszą pilnować, żeby im się Rosjanie zbyt pewnie w Londynie nie poczuli".

- Atak na Skripala nie był pierwszą tego typu operacją rosyjskich służb na terenie Wielkiej Brytanii. Ponad 10 lat temu miał miejsce zamach na Aleksandra Litwinienke - dodał Jasina.

Publicysta uważa również, że Rosja jest w stanie przeprowadzać podobne operacje na terytoriach innych krajów w tym Polski. -  Trzeba pamiętać o tym, co GRU u nas robiło. Nie bez powodu dwukrotnie była przeprowadzana weryfikacja w kilku polskich służbach. Pierwsza po roku 1989, a druga po roku 2006 - informował pracownik Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Łukasz Jasina (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.)

Data emisji: 6.09.2018

Godzina emisji: 12.17

jp/abi

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Brytyjski wiceminister: Putin odpowiedzialny za próbę zabójstwa Skripala

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2018 13:11
- Brytyjski wiceminister spraw wewnętrznych Ben Wallace ocenił w czwartek, że za przeprowadzoną zdaniem Londynu przez rosyjski wywiad wojskowy GRU próbę zabójstwa Siergieja Skripala i jego córki "bardzo dużą odpowiedzialność ponosi" rosyjski prezydent Władimir Putin.
rozwiń zwiń