Piotr Bodył Szymala: ceny nieruchomości po kryzysie są wyższe

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2018 13:17
- Dziś ceny nieruchomości są wyższe niż w 2008 roku i bezpośrednio po kryzysie. Podobnie jest ze wskaźnikami giełdowymi.  Z drugiej strony dług Grecji wynosił wtedy grubo powyżej 300 mld zł, a dziś jest większy - mówił w radiowej Jedynce Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
Audio
  • 15.09.18 Piotr Bodył Szymala o kryzysie ekonomicznym z 2008 r. (W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

We wrześniu 2008 r. bankructwo ogłosił jeden z największych i najstarszych banków inwestycyjnych na świecie, amerykański Lehman Brothers. Ta data uznawana jest dziś za początek wielkiego światowego kryzysu finansowego i gospodarczego. Przez wielu przyrównywanego do wielkiego kryzysu z początku lat 30. XX wieku. Skutki gospodarcze i polityczne tego kryzysu są odczuwalne do dziś. Jakie wnioski zostały z niego wyciągnięte?

- Dziś dużo więcej wiemy o przyczynach tego kryzysu. Bank założony w 1850 roku przez 3 emigrantów z Niemiec, po połączeniu w latach 60. z American Express był czwartym bankiem inwestycyjnym na świecie. Jego aktywa wynosiły 680 mld dolarów, zatrudniał 26 tysięcy pracowników - przypomniał Piotr Bodył Szymala.

Gość radiowej Jedynki mówił o różnych skutkach kryzysu z 2008 roku. - Dziś ceny nieruchomości są wyższe niż w 2008 roku i bezpośrednio po kryzysie. Podobnie jest ze wskaźnikami giełdowymi. Możemy powiedzieć, że mamy całą masę nowego wygenerowanego bogactwa na świecie, w ciągu ostatnich 10 lat. Z drugiej strony dług Grecji wynosił wtedy grubo powyżej 300 mld zł, a dziś jest większy - zaznaczył.

Piotr Bodył Szymala przypomniał również, że wskutek upadku Lehmann Brothers upadły także Chrysler i General Motors – stało się to w 2009 roku.

W audycji rozmawiano także o handlowych relacjach Unii Europejskiej z USA (Beata Płomecka) oraz o planowanym otwarciu biura łącznikowego obu Korei (felieton Adriana Bąka).

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska

Gość: Piotr Bodył Szymala (Monitor Prawa Bankowego)

Data emisji: 15.09.2018

Godzina emisji: 12.15

rb/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Gospodarka Unii rozczarowała. "To nie kryzys to spowolnienie"

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2018 18:00
Dziś poznaliśmy najnowsze dane dotyczące europejskiej gospodarki. Według  Eurostatu, w II kwartale roku dynamika wzrostu gospodarczego w Unii wyniosła 0,4 proc. w ujęciu kwartalnym oraz 2,1 proc. w ujęciu rocznym. Identyczne tempo wzrostu odnotowano także w strefie euro.
rozwiń zwiń