Dr Sławomir Sowiński: następuje zmiana politycznego klimatu. To niepokojący symptom dla PiS

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 13:54
- Wyniki drugiej tury pokazują, że w pewnej części byłych miast wojewódzkich następuje zmiana pewnego politycznego klimatu. To bardzo niepokojący symptom dla polityków Prawa i Sprawiedliwości – powiedział na antenie radiowej Jedynki w audycji "W samo południe" dr Sławomir Sowiński, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Audio
  • Dr Sławomir Sowiński podsumowuje drugą turę wyborów samorządowych w Polsce (W samo południe/Jedynka)
dr Sławomir Sowiński, politolog z UKSW
dr Sławomir Sowiński, politolog z UKSWFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Druga tura wyborów okazała się słaba dla kandydatów Zjednoczonej Prawicy na prezydentów miast. Przegrali nie tylko wspierani przez PiS pretendenci w Gdańsku, Krakowie i Kielcach, gdzie toczyła się najważniejsza walka, ale także ci walczący o najważniejszy urząd w byłych miastach wojewódzkich – Nowym Sączu, Siedlcach czy Radomiu.

- Druga tura okazała się nie tyle dogrywką, co drugim, bardzo zaskakującym politycznym meczem. Dlatego, że główną stawką w ogólnopolskiej perspektywie była batalia przede wszystkim o te średniej wielkości miasta, które miały kiedyś status wojewódzkich. One były do tej pory matecznikiem PiS i w jakimś sensie dały tej partii sukces w 2015 r., a teraz wiele wskazuje na to, że politycznie albo zostały stracone, albo nie zostały zdobyte – podkreślił dr Sławomir Sowiński.

Zdaniem politologa jest to sygnał, że bardzo szybko zmieniają się trendy wyborcze. – Mamy do czynienia z pewną nową dynamiką polityczną. Obóz PiS może powiedzieć, że statystycznie wybory wygrał, ale w polityce poza statystyką ważna jest właśnie ta dynamika. Bo te same fakty i wydarzenia, które jeszcze wczoraj wyborcy traktowali albo poważnie, albo przejmowali się nimi, za chwilę potrafią budzić irytację, niepokój albo znudzenie. Dlatego wyniki drugiej tury pokazują, że w pewnej części byłych miast wojewódzkich następuje zmiana pewnego politycznego klimatu. To bardzo niepokojący symptom dla polityków Prawa i Sprawiedliwości – zaznaczył dr Sławomir Sowiński.

Więcej w całym nagraniu rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: dr Sławomir Sowiński (politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)

Data emisji: 5.11.2018

Godzina emisji: 12.15

bb/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak