Marek Kalbarczyk: niewidomi na rynku pracy mają problem. Wielu wykonuje pracę o nic

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 13:57
- Na rynku pracy niewidomi są widoczni na różne sposoby, ale w Polsce duża ich część wykonuje taką pracę, która nie wiąże się z czymś szczególnie i jest o nic. To duży problem – powiedział na antenie Jedynki w audycji "W samo południe" Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych.
Audio
  • Marek Kalbarczyk o sytuacji osób niewidomych i niedowidzących w Polsce (W samo południe/Jedynka)
Marek Kalbarczyk
Marek KalbarczykFoto: PAP/Maciej Kulczyński

W Polsce mieszka 15 tys. osób całkowicie niewidomych. Ok. 1,5 mln ma problemy ze wzrokiem, a tylko 15 proc. rządowych stron internetowych jest dostępnych dla niewidomych. To jeden z większych problemów, z którym muszą się zmierzyć osoby z inwalidztwem wzroku, a starania o poprawę w tym zakresie czyni m.in. Fundacja Szansa dla Niewidomych.

- Jest ogromny postęp technologiczny, który pomaga osobom niewidomym i niedowidzącym, jednak i tak wynikają z niego pewne kłopoty. Np. urządzenia wchodzące na rynek nie są od razu dostosowywane do naszych potrzeb. Najpierw one powstają, a dopiero potem pod nas się je adaptuje. A ta adaptacja oczywiście zajmuje czas – powiedział Marek Kalbarczyk, prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych.

Nawiązał w ten sposób do codziennych potrzeb, jakich oczekują niewidomi i niedowidzący. – Walczymy o to, żeby dać niewidomym prawdziwe szanse. Czyli żeby były ścieżki naprowadzające w mieście, żeby obiekty użyteczności publicznej były udźwiękowione poprzez montaż odpowiednich urządzeń. Jako niewidomy muszę wiedzieć, że wejście do urzędu, szkoły czy na uczelnię jest tu, a nie, że muszę macać ścianę, by trafić do drzwi – zaznaczył Marek Kalbarczyk.

Gość audycji odniósł się także do sytuacji niewidomych i niedowidzących na rynku pracy. – Niewidomi są na nim widoczni na różne sposoby, ale w Polsce duża ich część wykonuje taką pracę, która nie wiąże się z czymś szczególnie i jest o nic. Chodzi o tzw. quasi-zatrudnienie, czyli wiążące się z brakiem prawdziwej pracy, żeby coś z niej powstawało. Mając najlepsze rekomendacje po studiach informatycznych na UW szukałem zatrudnienia cztery lata, a co dopiero inni. To duży problem i jako fundacja walczymy, by to zmienić – podkreślił Marek Kalbarczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Ewa Chyra

Goście: Marek Kalbarczyk (prezes Fundacji Szansa dla Niewidomych)

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 12.13

bb