Poseł PO: oczekiwanie, że świat stanie u boku Ukrainy, jest na wyrost

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 13:38
- Jeśli ukraińskie kutry dotarłyby do Mariupolu, stanowiły zagrożenie. Więc Rosjanie zareagowali – powiedział w audycji „W samo południe” poseł PO Tomasz Lenz.
Audio
  • Tomasz Lenz o konflikcie na Morzu Azowskim (Jedynka/W samopołudnie)
Most nad Cieśniną Kerczeńską, łączącą Krym z Rosją
Most nad Cieśniną Kerczeńską, łączącą Krym z RosjąFoto: PAP/EPA/STRINGER

Po incydencie w Cieśninie Kerczeńskiej  Ukraina uznała te wydarzenia za akt agresji Rosji i ogłosiła stan wojenny. Ma on obowiązywać przez 30 dni w obwodach przy granicy z Rosją i na obszarach położonych nad Morzem Czarnym i Azowskim.

- Wprowadzenie stanu wojennego w związku z incydentem o tak mizernej wartości zagrożenia, choć nie wprowadzano go wtedy, gdy w Donbasie ginęli ludzie, gdy miasta i wsie były bombardowane, kiedy wiadomo było, że uczestniczą w tym żołnierze rosyjscy, to nagle decyzja o stanie wojennym zostaje podjęta i naprawdę trudno doszukiwać się innego wątku niż wątku wewnętrznej polityki ukraińskiej - powiedział w "W Samo południe" poseł Platformy Obywatelskiej Tomasz Lenz.

Gość radiowej Jedynki podkreślił, że nie mówi tego bo uważa, że to co robi Rosja na Krymie i Morzu Azowskim jest słuszne. - To jest niezgodne z prawem międzynarodow,y ale oczekiwanie, że w tej chwili cały świat stanie u boku Ukrainy jest - mówiąc delikatnie - chyba na wyrost – dodał.

Poseł powiedział, że wszystko w tej sprawie dzieje się metodą faktów dokonanych. - Rosjanie próbują ograniczyć działalność Ukraińców w rejonie dwóch portów, kluczowych dla przemysłu w Donbasie. Pamiętajmy też, że jeśli te kutry dotarłyby do Mariupolu, stanowiły by zagrożenie, a na pewno poważną siłę ukraińską w tym rejonie, a Ukraińcy mieliby więcej statków na Morzu Azowskim, niż Rosjanie. Więc Rosjanie zareagowali – powiedział Tomasz Lenz.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście: Tomasz Lenz (poseł, PO)

Data emisji: 27.11.2018

Godzina emisji: 12.15

tjak/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ukraiński kuter wojskowy staranowany przez Rosjan na Morzu Azowskim

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2018 13:00
Okręt rosyjskiej straży granicznej staranował holownik marynarki wojennej Ukrainy na Morzu Azowskim - poinformowało dowództwo ukraińskich sił morskich.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: wewnętrzna sytuacja Rosji skłania do agresywnego zachowania na zewnątrz

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 15:21
- Akcja rosyjska wobec ukraińskich okrętów może wzmocnić tych, co nawołują do zaostrzenia kursu wobec Moskwy - powiedziała na antenie PR24 Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych. - Jest sporo wskazówek dotyczących tego, że wewnętrzna sytuacja Rosji skłania ją do agresywnego zachowania na zewnątrz - podkreślił Jarosław Guzy, ekspert ds. polityki międzynarodowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poseł Platformy Obywatelskiej: agresja Rosji na Ukrainę to nie przypadek

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2018 16:33
- Na Morzu Czarnym interweniowały rosyjskie służby specjalne. Ta akcja była wcześniej przygotowywana - mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Furgo, poseł Platformy Obywatelskiej.
rozwiń zwiń