Spór handlowy Chiny-USA. Ekspert: nie do końca chodzi o gospodarkę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 13:14
- Stany Zjednoczone dostrzegają rywalizację Chin, diagnozują antyamerykańskie działania Chin i sięgają po ostre metody, by temu zapobiec - komentował w Jedynce Marcin Przychodniak, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. 
Audio
  • Relacje USA-Chiny, zmarły 41. prezydent USA, reakcja Zachodu na agresję Rosji (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Prezydent Donald Trump wprowadził latem cła ochronne na import z Chin o wartości 250 miliardów dolarów. Celem tego posunięcia było zmuszenie Pekinu do ustępstw w sprawie zasad wymiany handlowej i zmniejszenie ogromnego deficytu, jaki Stany Zjednoczone mają w handlu z Chinami.

Niektórzy komentatorzy przewidują, że rozmowa Trump - Xi na szczycie G20 może okazać się punktem zwrotnym w amerykańsko-chińskim sporze handlowym.

- Nie do końca chodzi o gospodarkę - mówił jednak w Jedynce Marcin Przychodniak (PISM). Analityk podkreślił, że żądania amerykańskie dotyczą kluczowych chińskich interesów - sfery innowacji, 5G, sztucznej inteligencji. Chiny nie mogą tutaj ulec, podobnie jak w kwestii Morza Południowochińskiego - uważa ekspert. Jedyna możliwa propozycja Chin - to zwiększenie eksportu z USA to Chin - stwierdził.

Ekspert dodał, że USA i Europa podobnie oceniają politykę chińską.

W audycji mowa była również m.in. o zmarłym 41. prezydencie USA George’u Bushu, reakcji Unii Europejskiej na agresję Rosji na Morzu Azowskim.

Zachęcamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Piotr Pogorzelski

Goście: Marcin Przychodniak (PISM), Beata Płomecka (Polskie Radio)

Data emisji: 01.12.2018

Godzina emisji: 12.29

IAR/Jedynka/agkm

Czytaj także

Zmarł 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush. Miał 94 lata

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 17:30
W wieku 94 lat zmarł 41. prezydent Stanów Zjednoczonych George H.W. Bush - poinformował rzecznik rodziny Jim McGrath. Funkcję prezydenta pełnił w latach 1989-1993. W tym roku dwukrotnie był hospitalizowany. Prezydent USA zmarł niespełna 8 miesięcy po śmierci swojej żony Barbary Bush. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef MSZ o kryzysie na Morzu Azowskim: argument, by zatrzymać Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 08:59
Zablokowanie Nord Stream 2 może być jedną z form presji społeczności międzynarodowej na Rosję; wydarzenia na Morzu Azowskim to dobry argument za zatrzymaniem tego projektu - powiedział w Kijowie PAP szef MSZ Jacek Czaputowicz. 
rozwiń zwiń