Prof. Henryk Domański: zapaść Nowoczesnej była do przewidzenia

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 13:23
- Agonia Nowoczesnej postępowała od kilkunastu tygodni, a w zasadzie od kilku miesięcy, a nawet można by sięgnąc jeszcze dalej i powiedzieć, że w momencie kiedy nastąpiło załamanie związane z ustąpieniem Ryszarda Petru ze stanowiska przewodniczączego - powiedział prof. Henryk Domański na antenie Jedynki.
Audio
  • Henryk Domański: agonia .N trwała od dłuższego czasu (W samo południe/Jedynka)
Henryk Domański
Henryk DomańskiFoto: Photo: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

W Sejmie powstał nowy klub Platforma Obywatelska - Koalicja Obywatelska. W skład tego klubu, oprócz posłów PO, weszła grupa posłów Nowoczesnej z Kamilą Gasiuk-Pihowicz oraz Piotr Misiło, który wcześniej został z klubu Nowoczesna usunięty i krótko był posłem niezrzeszonym.

Henryk Domański zaznaczył, że członkowie partii "nie mieli doświadczenia w kierowaniu". W jego opinii "to co się stało w ciągu ostatnich kilku dni było do przewidzenia".

Zdaniem socjologa przejęcie posłów Nowoczesnej było "jednym z głównych celów Grzegorza Schetyny". Jego zdaniem i lider PO, i większość działaczy partii tak interpretowało przegraną w wyborach w 2015 roku w ten sposób, że "pojawił się ten konkurent, który odebrał te 7-8 procent". - Nie wygraliby z PiS-em, ale nie byłaby to tego typu porażka, więc eliminowanie konkurenta było na pewno celem.

Prof. Henryk Domański uważa również, że "jeżeli chodzi o wchłoniecie Nowoczesnej, to PiS nie ma się czego obawiać". Zaznaczył, że Nowoczesna nie cieszyła się dużym poparciem. - Nawet przyciągniecie do siebie 2-3 procent elektoratu, to jaki to może być sukces dla Platformy? - pytał retorycznie.

Więcej w nagraniu rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Goście: prof. Henryk Domański (socjolog z PAN)

Data emisji: 7.12.2018

Godzina emisji: 12.16

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Sawicki: od trzech lat mówię, że budowanie koalicji anty PiS nie ma sensu

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 09:31
- Będziemy rozmawiali z Nowoczesną, jak im pomóc, aby dalej funkcjonowali w parlamencie. Nie jestem zwolennikiem budowania wielkiej koalicji anty PiS pod patronatem PO - mówił w radiowej Jedynce Marek Sawicki (PSL).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zmiany na scenie politycznej. Czy Nowoczesna przestanie istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 10:10
Jaka będzie przyszłość opozycji? Czy Platforma Obywatelska wchłonie mniejsze partie? O zawirowaniach w opozycji dyskutowali goście Polskiego Radia 24: Tomasz Sakiewicz (Gazeta Polska, Gazeta Polska "Codziennie"), Agaton Koziński (Polska The Times) i Miłosz Lodowski (publicysta).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Czarnecki: rozpad Nowoczesnej to lekcja polityczna dla potencjalnych sojuszników PO

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 08:15
Ryszard Czarnecki, europoseł PiS, uważa, że rozpad klubu parlamentarnego Nowoczesnej i przejście części posłów do klubu PO powinno być przestrogą i ostrzeżeniem dla wszystkich, którzy chcą zawierać sojusze z Platformą Obywatelską.
rozwiń zwiń