X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Adam Hlebowicz: zapal światło wolności w rocznicę stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 13:10
-Zachęcamy do zapalenia światła wolności. To symboliczne nawiązanie do solidarności, którą wyraził wobec nas świat po wywołaniu stanu wojennego. Gdy USA, czy Wielka Brytania pokazały, że są z nami, było to dla nas niezwykle istotnie - stwierdził Adam Hlebowicz w audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki. 
Audio
  • Adam Hlebowicz o wybuchu stanu wojennego (W samo południe/Jedynka)
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPNFoto: Wojciech Kusiński/Polskie radio

W tym roku przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 wprowadzono rozliczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo, m.in. godzinę milicyjna, zakaz strajków i zgromadzeń, zawieszenie związków zawodowych i większości organizacji społecznych. Mówi się również, że stan wojenny złamał "Solidarność".

- Znamy najbardziej zdarzenia z Górnego Śląska, np. z kopalni Wujek. Jednak, w stanie wojennym protestowało 200 zakładów, a w 40 interweniowało wojsko. W kopalniach Ziemowit czy Piast górnicy zostali pod ziemią do 24 grudnia. Wtedy nie wiadomo było jak to się skończy - przypomniał Hlebowicz.  

Jednym ze sposobów, w jaki IPN chce uczcić rocznicę wybuchu stanu wojennego jest film "Próba generalna". - Opowiada o zdarzeniach z 2 grudnia 1981 roku. Wojsko i milicja były już gotowe do wprowadzenia stanu, chciały się tylko sprawdzić. Wypróbowały metody pacyfikacji wobec 300 studentów z Wyższej Szkoły Pożarniczej w Warszawie - dodał Hlebowicz.

Dyrektor BEN w IPN-ie mówił też, że w całym kraju o godzinie 19.30 chętni będą mogli włączyć się w obchody rocznicy przez zapalenie "światła nadziei" w swoich oknach. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  Adam Hlebowicz (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 12.18

pz/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak