Adam Hlebowicz: zapal światło wolności w rocznicę stanu wojennego

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2018 13:10
-Zachęcamy do zapalenia światła wolności. To symboliczne nawiązanie do solidarności, którą wyraził wobec nas świat po wywołaniu stanu wojennego. Gdy USA, czy Wielka Brytania pokazały, że są z nami, było to dla nas niezwykle istotnie - stwierdził Adam Hlebowicz w audycji "W samo południe" na antenie radiowej Jedynki. 
Audio
  • Adam Hlebowicz o wybuchu stanu wojennego (W samo południe/Jedynka)
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPN
Adam Hlebowicz, dyrektor Biura Edukacji Narodowej w IPNFoto: Wojciech Kusiński/Polskie radio

W tym roku przypada 37. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. 13 grudnia 1981 wprowadzono rozliczne ograniczenia nałożone na społeczeństwo, m.in. godzinę milicyjna, zakaz strajków i zgromadzeń, zawieszenie związków zawodowych i większości organizacji społecznych. Mówi się również, że stan wojenny złamał "Solidarność".

- Znamy najbardziej zdarzenia z Górnego Śląska, np. z kopalni Wujek. Jednak, w stanie wojennym protestowało 200 zakładów, a w 40 interweniowało wojsko. W kopalniach Ziemowit czy Piast górnicy zostali pod ziemią do 24 grudnia. Wtedy nie wiadomo było jak to się skończy - przypomniał Hlebowicz.  

Jednym ze sposobów, w jaki IPN chce uczcić rocznicę wybuchu stanu wojennego jest film "Próba generalna". - Opowiada o zdarzeniach z 2 grudnia 1981 roku. Wojsko i milicja były już gotowe do wprowadzenia stanu, chciały się tylko sprawdzić. Wypróbowały metody pacyfikacji wobec 300 studentów z Wyższej Szkoły Pożarniczej w Warszawie - dodał Hlebowicz.

Dyrektor BEN w IPN-ie mówił też, że w całym kraju o godzinie 19.30 chętni będą mogli włączyć się w obchody rocznicy przez zapalenie "światła nadziei" w swoich oknach. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Goście:  Adam Hlebowicz (Instytut Pamięci Narodowej)

Data emisji: 13.12.2018

Godzina emisji: 12.18

pz/ag