X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Piotr Gałecki: Centra Zdrowia Psychicznego zwiększają dostępność do opieki psychiatrycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:45
- Te centra powstały właściwie we wszystkich województwach. Są to Centra Zdrowia Psychicznego, które mają swoją specyfkę, na przykład w dużych aglomeracjach: Warszawie, czy Łodzi. Ale są też mniejsze, powiatowe, jak na przykład w Kołobrzegu. To zróżnicowanie jest duże, bo mieszkańcy tych miast są różni - mówił na antenie Jedynki prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.
Audio
  • Prof. Piotr Gałecki: Centra Zdrowia Psychicznego gwarantują wszystkie zakresy świadczeń w opiece psychiatrycznej (W samo południe/Jedynka)
Prof. Piotr Gałecki
Prof. Piotr GałeckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W ramach pilotażu otwierane są Centra Zdrowia Psychicznego. Program potrwa 3 lata i obejmie co dziesiątego Polaka. Jest to odpowiedź na problemy psychiczne dotykające 25 proc. Polaków. Budżet Centrum Zdrowia Psychicznego będzie zależał od liczby mieszkańców na danym terenie, a nie liczby przyjętych pacjentów. Na jednego mieszkańca przeznaczono 75 złotych rocznie. Docelowo centra mają powstać w każdym powiecie.

Konsultant krajowy ds. psychiatrii podsumował 5 miesięcy pilotażu. - Funkcjonuje obecnie 27 podmiotów, które nazywamy Centrami Zdrowia Psychicznego. Gwarantują one wszystkie zakresy świadczeń w opiece psychiatrycznej - powiedział prof. Piotr Gałecki. Dodał, że środowisko psychiatryczne postulowało, żeby program był odpowiedzialny "za zdrowie psychiczne określonej populacji osób: dzielnicy w dużym mieście, czy w powiecie".

Lekarz podkreślił, że bardzo istotną zmianą jest to, że "Centrum Zdrowia Psychicznego znacząco zwiększa dostępność do psychiatrycznej służby zdrowia". Zapobiega to również długiemu oczekiwaniu pacjentów, zwłaszcza w nagłych przypadkach. Wtedy to "dana osoba musi uzyskać pomoc w ciągu 72 godzin".

Nowością jest fakt, że osoby nieubezpieczone także mogą korzystać z Centrum Zdrowia Psychicznego. Jak powiedział prof. Piotr Gałecki "ustawa o ochronie zdrowia psychicznego gwarantuje każdej osobie z zaburzeniami psychicznymi bezpłatną opiekę zdrowotną".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Rozmawiała: Ewa Chyra

Gość: prof. Piotr Gałecki, (konsultant krajowy ds. psychiatrii) 

Data emisji: 20.12.2018

Godzina emisji: 12.18

msze/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaburzenia psychiczne. Niepokojąca skala zjawiska w Polsce?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 18:50
Z badań wynika, że co 4 Polak doświadczył w swoim życiu zaburzeń psychicznych. Według ekspertów, psychiatryczna opieka medyczna ma w Polsce złą strukturę. Środowisko psychiatrów i osób rodzin chorych psychicznie, od lat apeluje o zwiększenie nakładów finansowych na służbę zdrowia w tym zakresie. Kolejny problem to niska świadomość społeczna o tego typu zaburzeniach i możliwościach skutecznego leczenia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: w Polsce każdy może nazwać się psychologiem. Najwyższa pora to zmienić

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2018 13:03
- Pod względem usług psychologicznych Polska to dziki zachód. Zostać psychologiem nie jest łatwo, ale nazwać się psychologiem już tak. Jesteśmy w niechlujnej czołówce krajów które nie mają uregulowanego prawnie tego zawodu, pomimo że ustawa formalnie obowiązuje od 2006 roku – powiedziała w audycji "W samo południe" Justyna Żukowska-Gołębiewska z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Psychologów.
rozwiń zwiń