X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk: społeczeństwo przygotowywało się do powstania ponad 100 lat

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2018 17:11
- Wielkopolska była nadal w granicach Niemiec. Wszystko, co się działo na tym obszarze, musiało być rozpatrywane w kontekście stosunku państw koalicyjnych do Niemiec po I wojnie światowej - mówił w radiowej Jedynce dr Marek Rezler, historyk.
Audio
  • Marek Rezler: przygotowania do Powstania trwały ponad wiek (Jedynka/W samo południe)
Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego w Poznaniu w 1938 roku
Obchody rocznicy powstania wielkopolskiego w Poznaniu w 1938 roku Foto: nac.gov.pl

Marek Rezler przypomniał, że do powstania przygotowywano się już od 1815 roku. - Było to przygotowywanie regionu do jednego skutecznego uderzenia. Do końca nie wiedziano, kiedy zryw ma nastąpić. Wielkopolanie muszą zawsze sami dojść do wniosku w sprawie zasadności walki. Nie trzeba ich agitować - wskazał ekspert.

Historyk zwrócił uwagę, że społeczeństwo Wielkopolski nie akceptuje oddziaływań zewnętrznych. – Nieprzypadkowo emisariusze z zewnątrz nie bardzo wiedzieli, jak wpływać na mieszkańców regionu. Wielkopolska droga do niepodległości polegała na pracy organicznej połączonej z gotowością do walki zbrojnej - podkreślił Marek Rezler.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Goście: dr Marek Rezler (historyk)

Data emisji: 27.12.2018

Godzina emisji: 12.13

/kwh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Gałecki: Centra Zdrowia Psychicznego zwiększają dostępność do opieki psychiatrycznej

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 12:45
- Te centra powstały właściwie we wszystkich województwach. Są to Centra Zdrowia Psychicznego, które mają swoją specyfkę, na przykład w dużych aglomeracjach: Warszawie, czy Łodzi. Ale są też mniejsze, powiatowe, jak na przykład w Kołobrzegu. To zróżnicowanie jest duże, bo mieszkańcy tych miast są różni - mówił na antenie Jedynki prof. Piotr Gałecki, konsultant krajowy ds. psychiatrii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Bartłomiej Biskup: PiS nie wycofał się ws. Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2018 13:25
- Nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym to rozsądne posunięcie. Przy wprowadzaniu elementów, które partia rządząca proponuje, zawsze trzeba znać jakiś umar, by reforma była skuteczna. Przy dużych protestach opozycji nie zawsze da się to zrobić - stwierdził dr Bartłomiej Biskup z Uniwersytetu Warszawskiego w programie "W samo południe". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Wojciech Wilk: uchodźcy póki co nie mogą wrócić do Syrii. To zagraża ich życiu

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2018 14:01
- Coraz więcej osób na zachodzie i na Bliskim Wschodzie mówi, że migranci z Syrii muszą wrócić do domów. Ale ich domy są zniszczone, nie ma szkół, pracy. Mężczyzna, który wróci do Syrii będzie aresztowany, zabity, albo wcielony do wojska, a pracy nie zajdzie. Powrót zagraża ich życiu - twierdzi dr Wojciech Wilk w audycji "W samo południe". 
rozwiń zwiń