W świecie dokonało się wiele zmian? Publicyści oceniają mijający rok

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2018 13:30
- Nie tylko w Europie się zmienia, świat podejmuje próbę jakiegoś zdefiniowania się po tym, jak skończył się XX wiek - mówi w audycji "W samo południe" Jakub Mielnik z tygodnika "Wprost". 
Audio
  • Polityka międzynarodowa w 2018 roku, czyli publicystyczne posumowanie roku (W samo południe/Jedynka)
Protest żółtych kamizelek we Francji
Protest "żółtych kamizelek" we FrancjiFoto: shutterstock

Zdaniem publicysty w mijającym 2018 roku dokonało się wiele istotnych zmian, zarówno w polityce wewnętrznej poszczególnych państw, jak i w relacjach międzynarodowych. - Mamy do czynienia z dużą ilością bardzo ważnych bardzo gwałtownych i bardzo negatywnych wydarzeń, które wywracają do góry nogami dotychczasowy porządek - tłumaczy w rozmowie z Agatą Kasprolewicz dziennikarz "Wprost  . 

Marcin Antosiewicz z tygodnika "Newsweek" nie podziela tej opinii. - To był rok odrzucenia starych schematów, ale moim zdaniem to nie był rok wielkich zmian - ocenia publicysta, dodając, że nowi politycy przejmowali władzę, pojawiały się nowe idee, ale strukturalne problemy wewnątrz społeczeństw pozostały.

Dziennikarz przytacza na poparcie swojej tezy kilka przykładów. - Wydawało się, że Emmanuel Macron w cuglach przyjdzie i zmieni tę skostniałą Francję. A okazuje się, że napotyka na problemy, jak jego poprzednik. Podobnie jest z Wielką Brytanią. Mieliśmy w Europie chaos, który wciąż trwa w związku z Brexitem. Brexitowcom wydawało się, że opuszczenie UE załatwi problem, w ogóle nie załatwił. Wielka Brytania jest tam, gdzie była kilkanaście lat temu - uzasadnia.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście: Jakub Mielnik (dziennikarz tygodnika "Wprost"), Marcin Antosiewicz (dziennikarz tygodnika "Newsweek")

Data emisji: 29.12.2018

Godzina emisji: 12.29

pkur/abi

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: pokolenie George'a H. W. Busha traktowało politykę jako służbę wobec ojczyzny

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2018 18:45
- Dzisiaj żegnamy George'a Busha, niedawno żegnaliśmy senatora Johna McCaina. To są osoby, które reprezentowały bardzo porządne podejście do polityki związane ze służbą - mówił na antenie Jedynki Michał Baranowski, szef warszawskiego oddziału German Marshall Fund of the United States.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: na razie żadna z partii w Wielkiej Brytanii nie "wygrała" Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 19:13
- Na dzień dzisiejszy zwycięzców nie ma. Zarówno premier May, jak i Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, stoją przed tym samym problemem: ich partie są podzielone w kwestii pozostania czy wyjścia z Unii Europejskiej. To samo dotyczy brytyjskiego społeczeństwa - mówił na antenie Jedynki dr Krzysztof Winkler.
rozwiń zwiń