Agresja w szkole. Czy dzieci mają zagwarantowane bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:07
- W każdym środowisku ludzkim zdarzają się przypadki przemocy - powiedziała w audycji "W samo południe" Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, komentując doniesienia o rosnącej agresji w szkołach podstawowych. 
Audio
  • Monika Kończyk o przypadkach agresji w szkole i jej zapobieganiu (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Z raportu "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że dwukrotnie wzrosła liczba przypadków agresji w szkołach podstawowych po wejściu reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. To m.in. bójki, kradzieże, przemoc psychiczna czy obrażanie nauczycieli.

Monika Kończyk zaznaczyła, że nie zna całości raportu, ale z jej obserwacji wynika, że nie jest źle. - Gdzie zwiększa się liczba osób, będzie więcej przypadków odnotowanych - zauważyła. Podkreśliła też, że większy nacisk jest kładziony na tzw. wychowanie, elementy wychowawcze pracy szkoły, jest dużo działań profilaktycznych i projektowych. - W pomorskim mamy naprawdę bardzo dużo przykładów bardzo dobrych działań na rzecz ucznia i bezpieczeństwa przede wszystkim - oceniła. 

- Uczeń ma się poczuć bezpiecznie w szkole, ale też bezpiecznie musi się czuć nauczyciel - wskazała kurator. Wskazała, że nauczyciel posiada ochronę jak funkcjonariusz publiczny, jest specjalnie chroniony i powinien z tego prawa korzystać. - Przez wiele lat bardzo dużo w szkołach mówiło się o prawach ucznia, prawach dziecka, zapominając że nauczyciel ma również swoje prawa - dodała Kończyk. Oceniła, że zgłoszenie obrażania słownego przez ucznia powinno być naturalną rzeczą, jak w krajach zachodnich.

Monika Kończyk wskazała też na konieczność prowadzenia działań profilaktycznych z udziałem rodziców, którzy powinni też mieć poszerzone uprawnienia w szkole. - Rodzice bardzo często nie są świadomi jak zachowują się ich dzieci w czasie zajęć szkolnych - powiedziała. 

Jak można poprawić sytuację w szkołach? Jakie rozwiązania są już wprowadzone? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Ewa Chyra

Gość: Monika Kończyk (Pomorski Kurator Oświaty)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 12.17

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podlasie: dyrektor broni nauczycielkę oskarżoną o naruszenie nietykalności cielesnej uczennic

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 15:02
Bardzo dobrą opinię wystawił dyrektor podstawówki w Łapach w woj. podlaskim nauczycielce tej szkoły, oskarżonej przed sądem w Białymstoku o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch 7-letnich uczennic. Kobieta jest zawieszona w obowiązkach do zakończenia sprawy.
rozwiń zwiń