X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Agresja w szkole. Czy dzieci mają zagwarantowane bezpieczeństwo?

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2019 14:07
- W każdym środowisku ludzkim zdarzają się przypadki przemocy - powiedziała w audycji "W samo południe" Monika Kończyk, Pomorski Kurator Oświaty, komentując doniesienia o rosnącej agresji w szkołach podstawowych. 
Audio
  • Monika Kończyk o przypadkach agresji w szkole i jej zapobieganiu (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Africa Studio/shutterstock.com

Z raportu "Dziennika Gazety Prawnej" wynika, że dwukrotnie wzrosła liczba przypadków agresji w szkołach podstawowych po wejściu reformy edukacji i likwidacji gimnazjów. To m.in. bójki, kradzieże, przemoc psychiczna czy obrażanie nauczycieli.

Monika Kończyk zaznaczyła, że nie zna całości raportu, ale z jej obserwacji wynika, że nie jest źle. - Gdzie zwiększa się liczba osób, będzie więcej przypadków odnotowanych - zauważyła. Podkreśliła też, że większy nacisk jest kładziony na tzw. wychowanie, elementy wychowawcze pracy szkoły, jest dużo działań profilaktycznych i projektowych. - W pomorskim mamy naprawdę bardzo dużo przykładów bardzo dobrych działań na rzecz ucznia i bezpieczeństwa przede wszystkim - oceniła. 

- Uczeń ma się poczuć bezpiecznie w szkole, ale też bezpiecznie musi się czuć nauczyciel - wskazała kurator. Wskazała, że nauczyciel posiada ochronę jak funkcjonariusz publiczny, jest specjalnie chroniony i powinien z tego prawa korzystać. - Przez wiele lat bardzo dużo w szkołach mówiło się o prawach ucznia, prawach dziecka, zapominając że nauczyciel ma również swoje prawa - dodała Kończyk. Oceniła, że zgłoszenie obrażania słownego przez ucznia powinno być naturalną rzeczą, jak w krajach zachodnich.

Monika Kończyk wskazała też na konieczność prowadzenia działań profilaktycznych z udziałem rodziców, którzy powinni też mieć poszerzone uprawnienia w szkole. - Rodzice bardzo często nie są świadomi jak zachowują się ich dzieci w czasie zajęć szkolnych - powiedziała. 

Jak można poprawić sytuację w szkołach? Jakie rozwiązania są już wprowadzone? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Ewa Chyra

Gość: Monika Kończyk (Pomorski Kurator Oświaty)

Data emisji: 2.01.2018

Godzina emisji: 12.17

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Podlasie: dyrektor broni nauczycielkę oskarżoną o naruszenie nietykalności cielesnej uczennic

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2018 15:02
Bardzo dobrą opinię wystawił dyrektor podstawówki w Łapach w woj. podlaskim nauczycielce tej szkoły, oskarżonej przed sądem w Białymstoku o naruszenie nietykalności cielesnej dwóch 7-letnich uczennic. Kobieta jest zawieszona w obowiązkach do zakończenia sprawy.
rozwiń zwiń