Nowe zasady egzekucji długów alimentacyjnych. Co się zmienia?

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2019 13:24
- Nowelizacja przyznaje szereg uprawnień komornikowi, który prowadzi postępownaie egzekuzycjne - powiedział w audycji "W samo południe" radca prawny Robert Kucharski o zmianach w ściąganiu należności z osób, które nie płacą zasądzonych alimentów. 
Audio
  • Surowsze prawo dla dłużników alimentacyjnych (Jedynka/W samo południe)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Ściągalność zobowiązań dłużników alimentacyjnych wobec Skarbu Państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego wzrosła na przestrzeni ostatnich 3 lat o blisko 100 proc. - z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r. Pod koniec grudnia ubiegłego roku prezydent podpisał nowelizację ustawy ws. egzekucji świadczeń alimentacyjnych. W jaki sposób ma ona poprawić ściągalność?

Jak wyjaśnił Robert Kucharski, nowelizacja przewiduje m.in. sankcje za pracę na czarno, ukrywanie dochodów, płacenie "pod stołem".  - Mówimy tu o wyższych grzywnach, które mogą dotknąć pracowników - powiedział mecenas. Ustawa nie tylko jednak straszy karami, wprowadza też aktywizację zawodową. - Ma zachęcić dłużników do podjęcia zatrudnienia - wskazał Kucharski. - Kolejną zmianą jest podwyższenie kryterium dochodowego dla osób uprawnionych do otrzymania świadczeń z funduszu alimentacyjnego - dodał. 

W niektórych przypadkach dłużnicy alimentacyjni otrzymują nawet prawo pierwszeństwa przy zatrudnieniu. Kiedy taka sytuacja ma miejsce? W I półroczu 2018 r. sądy skazały więcej osób zalegających z płaceniem alimentów niż w całym 2017 r. Czy karanie dłużników w sądach ograniczeniem wolności jest skuteczne? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Robert Kucharski (radca prawny, fundacja Cognosco)

Data emisji: 3.01.2018

Godzina emisji: 12.15

fc

 


Czytaj także

Ojcostwo jako najważniejsza życiowa rola

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2018 12:04
Przyszli i obecni ojcowie podzielą się opowieściami o ojcostwie. W Warszawie odbywa się się Międzynarodowe Forum Tato.Net, pod hasłem "Miłość i szacunek". Radiowa Jedynka jest patronem wydarzenia. 
rozwiń zwiń