Dr Janusz Meder: poprawi się dostęp do nowoczesnej terapii onkologicznej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2019 13:13
- To krok do przodu w walce z rakiem. Ten program pozwoli na stworzenie dobrej organizacji opieki kompleksowej nad chorymi na nowotwory – powiedział w audycji "W samo południe" dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia Onkologii, odnosząc się do podpisania przez prezydenta projektu ustawy o narodowej strategii onkologicznej.
Audio
  • Dr Janusz Meder o opiece onkologicznej w Polsce (W samo południe/Jedynka)
Dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia Onkologii
Dr Janusz Meder, prezes stowarzyszenia Polska Unia OnkologiiFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Andrzej Duda projekt ustawy podpisał we wtorek. To kolejny dokument, który ma na celu reformę oraz podniesienie jakości i skuteczności opieki onkologicznej w Polsce. Ustawa trafi teraz do Sejmu i Senatu. Zgodnie z założeniami tzw. "cancer plan" ma powstać do końca września 2019 r.

Dr Janusz Meder podkreślił, że wtorek, 8 stycznia, uważa za zwieńczenie działań dotyczących usprawnienia w dostępie Polaków do nowoczesnej terapii, diagnostyki, a także prewencji i profilaktyki. – To krok do przodu w walce z rakiem. Program pozwoli na stworzenie dobrej organizacji opieki kompleksowej, przybliży też Polakom wiele działań związanych z radioterapią czy chemioterapią. Teraz szacujemy, że ok. 50 proc. chorych w Polsce ma dostęp do nowoczesnej diagnostyki i leczenia – powiedział prezes Polskiej Unii Onkologii.

Dr Janusz Meder odniósł się także do tego, że choć szansa na wyleczenie w dużej mierze wzrasta dzięki lepszemu sprzętowi, to bardzo istotne jest też szybsze diagnozowanie. – Dlaczego polski pacjent chory na raka ma znacznie mniejszą szansę na wyleczenie w porównaniu z mieszkańcami Europy Zachodniej czy USA? Myślę, że przede wszystkim dlatego, że za późno się zgłaszamy. Uważamy, że rak równa się śmierć, lekceważymy objawy i dolegliwości. Dlatego apeluję, by tych objawów i dolegliwości, których do tej pory nie było, a pojawiły się i nie są zlikwidowane w ciągu 2-3 tygodni, nie bagatelizować – zaznaczył gość audycji.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: dr Janusz Meder (prezes stowarzyszenia Polska Unia Onkologii)

Data emisji: 8.01.2018

Godzina emisji: 12.16

bb/abi