Izabela Leszczyna: system podatkowy cały czas wymaga uszczelniania

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 13:42
- Nieuczciwi podatnicy zawsze będą chcieli oszukać fiskusa. Dlatego system podatkowy wymaga prowadzonego cały czas uszczelniania – powiedziała na antenie Jedynki Izabela Leszczyna, posłanka Platformy Obywatelskiej, w latach 2013-2015 wiceminister finansów.
Audio
  • Izabela Leszczyna: system podatkowy cały czas wymaga uszczelniania (W samo południe/Jedynka)
Izabela Leszczyna
Izabela LeszczynaFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Komisja śledcza ds. VAT działa od lipca ubiegłego roku. Powołano ją, by zbadała i oceniła prawidłowość działań rządów PO-PSL od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. W poniedziałek przed jej obliczem – już po raz drugi – stanął Jacek Rostowski, minister finansów w latach 2007-2013.

- Komisja VAT-owska opiera się na założeniu, że luka w podatku VAT wzrosła w czasie rządów PO. To założenie nieprawdziwe. Dlatego, że przewodniczący komisji posługuje się wykresem, który pokazuje, jak ta luka wzrosła, ale nie mówi o tym, że szacunki luki do 2008 r. były prowadzone jedną metodologią, a późniejsze zupełnie inną. Nawet firma badająca lukę dla Komisji Europejskiej stwierdziła, że nie da się tego porównać – powiedziała Izabela Leszczyna.

Posłanka zwróciła uwagę, że trzeba cały czas pilnować systemu podatkowego. – Nieuczciwi podatnicy zawsze będą chcieli oszukać fiskusa. Dlatego system podatkowy wymaga prowadzonego cały czas uszczelniania – zaznaczyła.

Izabela Leszczyna odniosła się także do zeznań wiceminister finansów za rządów PO-PSL Elżbiety Chojnej-Duch, która w listopadzie ubiegłego roku przed komisją ds. VAT powiedziała, iż Jacek Rostowski miał zlecać Sławomirowi Nowakowi praktyczne  uzgodnienia co do prawa podatkowego podczas spotkań Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, gdzie podejmowano decyzje w sprawie kształtu polityki ministerstwa finansów.

- Słuchałam tego z ogromnym smutkiem. Pani Chojna-Duch podpisała się pod wyrazem „akceptuję” pod projektem ustawy zmieniającej zasady w podatku od towarów i usług, po czym po 10 latach powiedziała, że się z tym nie zgadzała. Jak ja jako wiceminister finansów z czymś się nie zgadzałam, to nie podpisywałam. Gdyby ktoś chciał mnie do czegoś zmusić, to podałabym się do dymisji. Nie rozumiem więc, co zrobiła pani Chojna-Duch. Trudno to racjonalnie tłumaczyć – powiedziała Izabela Leszczyna.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Izabela Leszczyna (posłanka Platformy Obywatelskiej)

Data emisji: 28.01.2019

Godzina emisji: 12.13

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak