Czy w Wenezueli dojdzie do przelewu krwi? Ekspert: sytuacja jest skomplikowana

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2019 13:55
Wiceprezydent USA Mike Pence wezwał do obalenia władzy prezydenta Nicolasa Maduro. Czy to zapowiedź amerykańskiej interwencji w Wenezueli? - Różne opcje wchodzą w grę - mówi w audycji "W samo południe" Lech Miodek, wieloletni dyplomata w krajach Ameryki Łacińskiej.
Audio
  • Możliwa jest militarna interwencja USA w Wenezueli? (W samo południe/Jedynka)
W Wenezueli dojdzie do przelewu krwi?
W Wenezueli dojdzie do przelewu krwi?Foto: PAP/SEDAT SUNA

Ekspert przypomniał, że prezydent Donald Trump nie odpowiedział wprost na pytanie dziennikarzy, czy planuje interwencję militarną w tej części świata, ale takie niedopowiedzenie może być dyplomatyczną zagrwką. - Chodzi o wywarcie presji na Maduro, ponieważ ta sytuacja nie powinna trwać - tłumaczy Lech Miodek.

Były dyplomata przyznał jednocześnie, że Juan Guaido, lider opozycji, który jest uznawany przez większość krajów UE za prezydenta Wenezueli, nie wierzy, że w jego kraju może dojść do siłowego obalenia Maduro. - On jest przekonany, że do takiej interwencji i przelewu krwi nie dojedzie, bo 97 proc. Wenezuelczyków tego nie chce, ale czy to od nich zależy? Sytuacja jest naprawdę bardzo skomplikowana w tym rejonie świata - zauważa ekspert, dodając, że w Ameryce Łacińskiej toczy się międzymocarstwowa gra.

- Z jednej strony Stany Zjednoczone nie chcą doprowadzić do sytuacji, kiedy to, tak jak w Syrii, byli zmuszeni przez Rosjan do jej opuszczenia. Była to porażka dla USA. Z drugiej strony Rosja boi się rewolucji Guaido, ponieważ może ona obalić urzędującego prezydenta (którego popiera Kreml- red.). Tak jak to miało miejsce na Ukrainie - wyjaśnia.

 - Tu chodzi o tę geostrategię rosyjską nawiązywanie do imperium radzieckiego: "byliśmy wszędzie obecni i nadal będziemy" - tłumaczy Miodek podejście Rosjan do tej kwestii.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Agata Kasprolewicz

Goście:  Lech Miodek (wieloletni dyplomata w krajach Ameryki Łacińskiej)

Data emisji: 02.02.2019

Godzina emisji: 12.29

pkur

Czytaj także

Prezydent Stanów Zjednoczonych: nigdy nie pracowałem dla Rosji

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 23:29
- Nigdy nie pracowałem dla Rosji - oświadczył w poniedziałek prezydent USA Donald Trump, odnosząc się do ostatnich doniesień prasy, m.in. artykułu "New York Timesa" o tym, że FBI w 2017 r. próbowało ustalić, czy Trump współpracuje z Rosją na szkodę USA.
rozwiń zwiń