X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ekspert: ludzie przy okrągłym stole zostali wychowani przez prymasa i Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2019 13:45
- Polska jest jednością, jest całością i jednym sercem, jednym ramieniem. To wielka rodzina - tak mówił prymas Stefan Wyszyński w Warszawie w lutym 1949 roku. O tym, jak wyglądał ingres Prymasa Tysiąclecia i o jego przesłaniu - opowiadał Marcin Adamczewski, dyrektor Muzuem Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.
Audio
  • Marcin Adamczewski w studiu Jedynki o Stefanie Wyszyńskim (W samo południe/Jedynka)
Marcin Adamczewski w studiu Jedynki
Marcin Adamczewski w studiu JedynkiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Mija 50 lat od ingresu prymasa Stefana Wyszyńskiego do prokatedry warszawskiej. W 1948 roku biskup Stefan Wyszyński po śmierci prymasa Augusta Hlonda został mianowany przez papieża Piusa XII arcybiskupem gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem polski. Ingres do katedry gnieźnieńskiej odbył się 2 lutego 2019 roku, cztery dni później był ingres do prokatedry warszawskiej.

- Prokatedra - to kościół, który zastępował katedrę. Był to kościół seminaryjny. Uroczystość odbywała się jeszcze w rycie trydenckim (...) - Komuniści odmawiali prawa do samostanowienia Kościoła i jego niezależności - opowiadał Marcin Adamczewski, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

W czasie ingresu Wyszyńskiego, stary porządek został zburzony i na nowo się układał - mówił. Zaznaczył, że było to inne państwo niż za prymasa Hlonda. Nie ma już wschodu, na zachodzie nie ma jeszcze administracji polskiej, są trudności w Watykanie - zauważył gość Jedynki. 

Marcin Adamczewski dodał, że potem na placu Zwycięstwa Jan Paweł II wspominał akt milenijny prymasa, w którym była mowa o jedności. Prymas od przesłania od jedności Polski zaczął swoją posługę w Warszawie.

Ludzie przy okrągłym stole zostali wychowani przez prymasa i Jana Pawła II - powiedział. Wyraził nadzieję, że jesienią Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego zostanie otwarte.

Więcej w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Goście: Marcin Adamczewski (dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego)

Data emisji: 06.02.2019

Godzina emisji: 12.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak