Rozpoczął się wyścig o fotel prezydenta USA. Do gry wchodzi Bernie Sanders

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2019 14:43
Wybory prezydenckie w USA coraz bliżej (2020). Według bukmacherów, największe szanse na ewentualną detronizację urzędującego od 2017 roku Donalda Trumpa mają w tej chwili wśród Demokratów: Kamala Harris, Joe Biden oraz Elizabeth Warren. To się może się jednak zmienić.
Audio
  • Kolejni demokratyczni kandydaci do fotela prezydenckiego w wyborach 2020 (W samo południe/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/CC0 Public Domain

Do gry o Biały Dom włączył się 77-letni Bernie Sanders, senator z Vermont i syn żydowskiego emigranta z Polski. Sanders cieszy się ogromną popularnością wśród demokratycznych wyborców. Zdobył ich swoimi hasłami i propozycjami, m.in. poszerzenia systemu opieki zdrowotnej i świadczeń społecznych oraz bezpłatnych studiów. Bernie Sanders startuje w prawyborach, mając ogromną, 98-proc. rozpoznawalność w skali kraju. Porównywalną rozpoznawalność ma jedynie Joe Biden, który wciąż nie ogłosił, czy wystartuje w prawyborach.

Sztab Donalda Trumpa po ogłoszeniu decyzji o starcie w prawyborach przez Sandersa nie bez złośliwości komentował: "Bernie Sanders już wygrał debatę w Partii Demokratycznej, ponieważ każdy kandydat demokratów wspiera jego wizję socjalizmu". Czy Amerykanie są gotowi wybrać takiego "socjalistyczneg" kandydata na prezydenta?

Prezydent USA Donald Trump zdecydował o utworzeniu nowego rodzaju sił zbrojnych: kosmicznych wojsk Stanów Zjednoczonych. Nowa armia działałaby pod zwierzchnictwem amerykańskich sił powietrznych. Nowe siły zbrojne miałyby zagwarantować ochronę amerykańskich systemów satelitarnych przed atakami ze strony państw trzecich, a także poprawić funkcjonowanie systemów GPS i naprowadzania rakiet. Jak wygląda walka o Kosmos ze strony USA, Rosji i Chin?

Europejskie Menu Beaty Płomeckiej, a w nim o poparciu przez ambasadorów unijnych krajów członkowskich projektu nowelizacji dyrektywy gazowej dotyczącej Nord Stream 2. Niedawno kompromis w tej sprawie osiągnęły Parlament Europejski, Komisja Europejska i kraje Unii Europejskiej. Projekt nowelizacji będzie musiał uzyskać jeszcze oficjalne poparcie ministrów ds. energii krajów UE, co nastąpi najprawdopodobniej w marcu w Brukseli. Będzie go musiał zaakceptować również Parlament Europejski w głosowaniu na sesji plenarnej. Te dwie zgody będą oznaczały, że projekt stanie się unijnym prawem.

Posłuchaj całą audycję.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Magdalena Skajewska

Goście: Roman Rewald (prawnikiem i ekspertem ds. USA), Adrian Bąka (Polskie Radio), Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli)

Data emisji: 23.02.2019

Godzina emisji: 12.27

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ambasador USA ponownie krytykuje niemiecki rząd za Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2019 15:09
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Berlinie Richard Grenell skrytykował Niemcy za zbyt niskie wydatki na obronność. W wywiadzie dla gazety "Welt am Sonntag" wypowiedział się też negatywnie o gazociągu Nord Stream 2, który Niemcy budują wspólnie z Rosjanami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceprezydent USA apeluje do Niemiec o rezygnację z Nord Stream 2

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2019 20:30
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence zaapelował do Niemiec o zmianę stanowiska w sprawie Nord Stream 2. Kanclerz Angela Merkel nadal opowiada się za budową rosyjsko-niemieckiego gazociągu, twierdząc, że jest to projekt gospodarczy, który poprawi dywersyfikację dostaw gazu w Europie. Nawet część chadeckich polityków jest jednak odmiennego zdania.
rozwiń zwiń