X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu": większość umów "frankowych" niezgodna z prawem

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2019 14:18
- Mamy już postanowienia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który stwierdził, że banki dochodzą w Polsce roszczeń na podstawie nakazu zapłaty, który jest sprzeczny z dyrektywą unijną. Mimo to, banki nadal je wydają, a część sędziów je akceptuje. W tym tygodniu złożymy skargi na tych sędziów - powiedział w radiowej "Jedynce" prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz Szcześniak.
Audio
  • Umowy "frankowe" niezgodne z prawem (W samo południe/Jedynka)
Prezes stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu Arkadiusz Szcześniak
Prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu" Arkadiusz SzcześniakFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

Rozpatrywany obecnie prezydencki projekt rozszerza działanie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców i - zdaniem jego autorów - stwarza nowe, większe możliwości uzyskania pomocy. Z myślą o kredytobiorcach walutowych projekt wprowadza natomiast inny fundusz - Fundusz Restrukturyzacyjny.

Zgodnie z projektem wsparcie będzie skierowane zarówno do kredytobiorców, którzy mają kredyt złotowy, jak i tych z kredytami walutowymi.

"Uzależnia wszystko od decyzji banku"

Według Arkadiusza Szcześniaka, "z sejmowej komisji na razie wyszedł projekt, który ma stworzyć wrażenie, iż banki będą wychodziły z jakimiś ofertami do klientów".

- Ten projekt dalej uzależnia wszystko od decyzji banku, czyli bank przygotuje ofertę, ewentualnie zaakceptuje to, co klient chciałby zmienić w tej ofercie, a jeżeli będzie klient miał wątpliwości, to się będzie mógł odwołać do organu, w którym większość stanowią przedstawiciele sektora bankowego - powiedział prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu".

Szcześniak odniósł się też do sondażu Kantar Public, z którego wynika, że ponad 2/3 Polaków jest przeciwko pomaganiu przez państwo kredytobiorcom. - Przypomnę tylko, że mieliśmy wiele programów, które wspierały kredytobiorców, bo kilkanaście lat temu był jeszcze ogromny głód mieszkań (...), ale dla tej grupy kredytobiorców (zadłużonych w kredytach walutowych - red.) nigdy nie było żadnych ulg - podkreślił.

Gość audycji "W samo południe" powiedział, że większość umów bankowych tzw. frankowiczów jest niezgodna z polskim i unijnym prawem.

"Projekt powinien dotyczyć wszystkich kredytobiorców"

- My wiemy, że przynajmniej 30 tys. nakazów zapłaty wydano przez ostatnie 30 lat, oprócz tego wiele osób poszło w tzw. upadłość konsumencką, więc w naszej ocenie kilkadziesiąt tysięcy osób zostało potraktowanych źle przez sądy, jak i komorników, kiedy nieruchomości warte 600 tys. zł. komornik potrafił sprzedać za 200 tys. zł - powiedział Szcześniak.

Zdaniem prezesa stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu", "projekt, który pozwala np. uzyskać pożyczkę na cięższy okres spłaty, powinien dotyczyć wszystkich kredytobiorców".

- U nas nie może być tak, że umowa na 30 lat może zostać wypowiedziana po tym, jak się nie spłaci jednej czy dwóch rat kredytu. W Niemczech to jest 12 miesięcy, we Włoszech 18. I faktycznie ten fundusz jest wyjściem na przeciw tym oczekiwaniom - powiedział.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Arkadiusz Szcześniak (prezes stowarzyszenia "Stop Bankowemu Bezprawiu")

Data emisji: 25.02.2019

Godzina emisji: 12.15

paw/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nowelizacja ustawy o wsparciu kredytobiorców. Komentarze parlamentarzystów

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2019 18:56
– Jeszcze w styczniu będziemy tę ustawę procedować – zapewnił w audycji "Puls Trójki" poseł z ramienia PiS Tadeusz Cymański, odnosząc się do nowelizacji ustawy o wsparciu kredytobiorców, nad którą pracuje sejmowa podkomisja ds. ustaw frankowych. – Można było ją szybciej skończyć – odparła Paulina Hennig-Kloska, posłanka Nowoczesnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Mucha: kierujemy wsparcie nie tylko do frankowiczów

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 11:55
- Prezydent wnosi inicjatywę po to, żeby wspomóc kredytobiorców, i to jest cel tej ustawy, a z drugiej strony jest oczywisty kontekst stabilności polskiego systemu bankowego – mówił w Polskim Radiu 24 minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń