X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prezes ZNP ws. egzaminów: wciąż mamy 40 dni na rozmowy o podwyżkach

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 13:44
- Jeśli minister podejdzie poważnie do rozmów, proces negocjacji zostanie zakończony przed 8 kwietnia – nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podeszli do egzaminów – mówił prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz na antenie Jedynki. W szkołach zaczynają się referenda strajkowe.
Audio
  • Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego o planowanym strajku i postulatach nauczycieli (W samo południe/Jedynka)
Sławomir Broniarz
Sławomir BroniarzFoto: Łukasz Kowalski, Polskie Radio

Jeśli nadal retoryka będzie prowadzona za pośrednictwem mediów, a rozmowy nie będą odbywać się przy stole, to nic nie wskazuje na to, byśmy byli gotowi, aby zawiesić protest, bo nie będzie ku temu żadnych merytorycznych przesłanek – dodał prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz w magazynie "W samo południe".

Premier apelował na antenie Jedynki, by nauczyciele powstrzymali się od strajkowania w czasie egzaminów. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk mówi, że rząd chce wypracować rozwiązanie i rozmawiać.

Sławomir Broniarz mówił, że ZNP był i jest otwarty na rozmowy, ale chce być traktowany poważnie. - Na stole nie może być położone 120 zł, jako argument, który ma nas przekonać do powstrzymania akcji strajkowej – dodał.

Kalendarz akcji strajkowej

- Od dziś, a w praktyce od piątku, zaczynają się referenda w każdej szkole. Od piątku, bo ktoś musi to zorganizować w terenie – wyjaśnił Sławomir Broniarz. Dodał, że ZNP ma 240 tys. członków, sprawa dotyczy 25 tys. szkół. Referenda w szkołach, przedszkolach, innych zakładach dydaktycznych, które weszły w spór zbiorowy, będą trwały do 25 marca – dodał.

Jednocześnie, jak mówił, referendum będzie wiążące dla określonej placówki wtedy, gdy 51 procent opowie się "za".

Dodał, że może już w poniedziałek wiele szkół będzie wiedzieć, czy strajk będzie organizowany, czy też nie. 27-28 marca – to moment krańcowy, wtedy będziemy wiedzieć, jak wygląda sytuacja w skali całego kraju – dodał prezes Związku.

Strajk miałby się zacząć 8 kwietnia.

Egzaminy mogą być przełożone?

Tymczasem 10-12 kwietnia zaplanowano egzaminy gimnazjalne, 15-17 kwietnia są egzaminy ósmoklasistów. Czy te daty można przesunąć?

Sławomir Broniarz powiedział, że w teorii każdy element prawa oświatowego może być modyfikowany. -  Za egzaminy odpowiada Centralna Komisja Egzaminacyjna, ministrem odpowiedzialnym za CKE i system oświaty jest Anna Zalewska. Od grudnia zna ona nasze postulaty i nie może powiedzieć, że została nimi zaskoczona – dodał. Szef ZNP zaznaczył, że związek ma ogromne wsparcie ze strony tysięcy nauczycieli, którzy nie należą do niego, oraz ze strony samorządów. Te ostatnie, jak mówił, wiedzą, że deklaracje o podwyżkach dla nauczycieli nie mają pokrycia budżetowego.

Pytany, czy sugeruje, że można zmieniać daty egzaminów, mówił, że nie ma takiej potrzeby. Dodał, że jest wciąż 40 dni na rozmowy o wzroście wynagrodzeń w 2019 i 2020 roku.

Dodał, że gdy minister mówi o 5 mld zł na podwyżki, to gdy podzielić je na 700 tysięcy osób, to iloraz wypada między 120 a 160 zł.

- Jeśli minister podejdzie poważnie do rozmów, proces negocjacji zostanie zakończony przed 8 kwietnia – nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy podeszli do egzaminów – mówił.

”To tylko wierzchołek góry problemów”

- Godziwe wynagrodzenie - to inwestycja w edukację. Problem nie dotyczy tylko wysokości wynagrodzeń. Dotyczy całej sfery polityki edukacyjnej państwa - mówił prezes ZNP.

Dodał, że wynagrodzenia są na wierzchołku masy problemów. - Bez nich nie można ruszyć z naprawą systemu edukacji. Jest ona niezbędna, ale na pewno nie w kierunku lansowanym przez minister Annę Zalewską - zaznaczył gość Jedynki.

Pytany o kalendarz wyborczy, Sławomir Broniarz mówił, że gdy w grudniu dyskutowano na temat sporu zbiorowego, wykluczano z rozmowy sprawę wyborów. Zaznaczył, że aby nie kolidować z wyborami – nauczyciele musieliby przełożyć protest na 2021 rok. Nie chcą czekać tak długo.

Więcej w nagraniu.

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Krzysztof Grzesiowski

Gość: Sławomir Broniarz (prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego) 

Data emisji: 05.03.2019

Godzina emisji: 12.15

agkm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Groźba strajku nauczycieli. Minister edukacji: zachęcam związki do rozmów

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 09:25
- Bardzo poważnie traktujemy nauczycieli, podnosimy pensje i wprowadzamy inne rozwiązania, m.in. dodatki. Zachęcam związki do dalszych rozmów - powiedziała szefowa MEN Anna Zalewska. - Wierzę w odpowiedzialność nauczycieli - skomentowała zapowiedź strajku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Szef KPRM: nie chcemy strajku nauczycieli, rząd jest otwarty na dialog

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 11:29
- Jesteśmy zdeterminowani, żeby wypracować rozwiązanie, które doprowadzi do tego, że strajku nauczycieli nie będzie. Chcemy rozmawiać - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Podkreślił, że proces podwyżek wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej już trwa.
rozwiń zwiń