Ekspert o ACTA2: jest niebezpieczeństwo, że treści będą blokowane

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 13:04
- Jeżeli przywołujemy kwestie związane z filtracją treści, to faktycznie jest takie niebezpieczeństwo, że w skrajnej postaci, lub wynikającej z braku narzędzi, braku wiedzy, niepewności i też pewnej analizy ryzyka, te treści będą blokowane - mówił na antenie radiowej Jedynki mec. Tomasz Osiej, ekspert Ministerstwa Cyfryzacji. 
Audio
  • Tomasz Osiej stwierdził, że regulacje w kwestii praw autorskich są potrzebne (W samo południe/Jedynka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: pixabay.com

Parlament Europejski przyjął we wtorek dyrektywę o prawach autorskich. Najwięcej kontrowersji budzą artykuły 11 i 13 dyrektywy. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. PiS zagłosowało przeciwko wspomnianym przepisom, a część europosłów Platformy Obywatelskiej opowiedziała się "za". 

Prowadzący przyrównał dyrektywę ws. praw autorskich, tzw. ACTA2, do próby cenzury. Odniósł się do "filtracji treści", bo taki obowiązek nakłada na właścicieli stron internetowych dyrektywa. Mają oni sprawdzać, czy nie są one zamieszczane ze złamaniem praw autorskich.  

- Internet jest specyficznym medium, które wymaga regulacji. Jesteśmy w takim momencie, w którym mamy do czynienia z próbą uregulowania praw autorskich. Dwa przepisy są chyba takie najbardziej kontrowersyjne - artykuł 11 i 13 - stwierdził gość radiowej Jedynki. - Jeżeli przywołujemy kwestie związane z filtracją treści, to faktycznie jest takie niebezpieczeństwo, że w skrajnej postaci, lub wynikającej z braku narzędzi, braku wiedzy, niepewności i też pewnej analizy ryzyka, te treści będą blokowane - dodał.

Zdaniem gościa Jedynki ta regulacja jest potrzebna. - Chodzi o to, żeby uregulować coś, co się już dzieje, uregulować ochronę praw autorskich, bardzo trudną w sieci (…) tu się mówi o specjalnych narzędziach. Kto je stworzy, w jaki sposób one będą stworzone, tego nie wiemy, ale mam nadzieję, że nadużyć nie będzie - zaznaczył Tomasz Osiej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: mec. Tomasz Osiej (ekspert Ministerstwa Cyfryzacji)

Data emisji: 27.03.2019

Godzina emisji: 12.19

dcz/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wiceszef MSWiA: ważny będzie sposób implementacji ACTA2 do prawa polskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 09:03
- Głosowanie europosłów Platformy Obywatelskiej w sprawie ACTA2 to najlepszy dowód na to, że PO i Koalicja Europejska są nieprzewidywalne, niewiarygodne. Obiecują różne rzeczy, a potem w głosowaniach wychodzi co innego. Platforma dziś mówi, że jest za 500+, a w Sejmie głosowała przeciw temu programowi - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Internauci zostali oszukani". Forum Młodych PiS chce wspólnej deklaracji przeciwko ACTA2

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2019 11:11
Warszawskie Forum Młodych Prawa i Sprawiedliwości zwróciło się do innych organizacji młodzieżowych o podpisanie wspólnej deklaracji przeciwko ograniczaniu wolności w internecie. Według młodzieżówki PiS dyrektywa w sprawie praw autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, zwana ACTA2, zamiast poszerzać obszar wolności w internecie, tworzy ogromne ryzyko stosowania cenzury prewencyjnej.
rozwiń zwiń