Postępowanie KE przeciw Polsce. Europoseł PiS: ataki skończą się po wyborach

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:58
- To typowa gra przedwyborcza. Czuć, że trwa kampania - to komentarz eurodeputowanego Ryszarda Czarneckiego (PiS) w sprawie decyzji Komisji Europejskiej o wszczęciu postępowania przeciw Polsce w sprawie naruszenia prawa unijnego, dotyczącego systemu dyscyplinarnego dla sędziów. - Nie uważam, by te ataki KE na Polskę były utrzymane po wyborach europejskich - mówił eurodeputowany.
Audio
  • Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS) o postępowaniu KE ws. systemu dyscyplinarnego (W samo południe/ Jedynka)
Ryszard Czarnecki
Ryszard CzarneckiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

- Komisja Europejska w takim kształcie będzie istnieć jeszcze parę miesięcy, zapewne do jesieni. Potem będziemy mieli do czynienia z inną Komisją Europejską, która będzie, jak myślę, jeszcze bardziej pragmatyczna, zdroworozsądkowa, realistyczna w ocenie poszczególnych krajów członkowskich - powiedział eurodeputowany Ryszard Czarnecki  w audycji "W samo południe".

- Polacy są narodem, który bardzo nie lubi, gdy ktoś z zewnątrz im się wtrąca i ich musztruje, pokazuje, jak mają żyć, i ich poucza - dodał.

Komisja Europejska wszczęła w środę wobec Polski postępowanie o naruszenie prawa unijnego, wysyłając pismo z formalnym zawiadomieniem. Sprawa dotyczy "nowego systemu dyscyplinarnego dla sędziów". Polski rząd na udzielenie odpowiedzi ma dwa miesiące. Zdaniem KE "nowy system dyscyplinarny" podważa niezawisłość polskich sędziów, nie oferując koniecznych gwarancji, by chronić ich przed kontrolą polityczną, zgodnie z wymogami Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. 

Więcej w nagraniu. W audycji była mowa również o dyrektywie transportowej, o scenariuszach brexitowych i nadchodzących wyborach do PE.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Ryszard Czarnecki (eurodeputowany PiS)

Data emisji: 03.04.2019

Godzina emisji: 12.17

Jedynka/IAR/agkm/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

KE rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za dyscyplinarki wobec sędziów

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:26
Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie przeciwko Polsce za system odpowiedzialności dyscyplinarnej wobec sędziów. Uważa, że narusza on niezawisłość sędziowską, nie daje koniecznych gwarancji, by chronić sędziów przed kontrolą polityczną.
rozwiń zwiń