Z czym polscy uczniowie mają największy problem na egzaminach?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:28
- Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - powiedział w audycji "W samo południe" Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o wiedzy uczniów przystępujących do egzaminów i ich wynikach. 
Audio
  • Marcin Smolik o przebiegu egzaminów i wiedzy polskich uczniów (W samo południe/Jedynka)
Marcin Smolik
Marcin SmolikFoto: W.Kusiński/PR

Ponad 370 tys. ósmoklasistów zmierzyło się 15 kwietnia z egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają ich egzaminy z matematyki i języka obcego. W tygodniu poprzedzającym egzaminy ósmoklasistów przeprowadzono ostatnie testy na zakończenie gimnazjum. Egzaminy odbywają się mimo trwającego strajku nauczycieli. Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że egzaminy ósmoklasistów ograniczyły "testomanię" i postawiły na zadania otwarte, gdzie uczeń musi wykazać się umiejętnością pisania tekstu. Jak sobie z tym radzą polscy uczniowie?

- Jest grupa uczniów, którzy radzą sobie z tym bardzo dobrze, natomiast widzimy, że jest też spora grupa, która ma kłopoty z jasnym i klarownym precyzowaniem myśli - powiedział Marcin Smolik. W jego ocenie z takimi trudnościami boryka się ok. 30 proc. uczniów, jednak "jak patrzymy na egzaminy na przestrzeni lat, widzimy, że ta grupa maleje".

Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - zauważył szef CKE. Podkreślił, że w nowej podstawie programowej  przykłada się większą wagę do kształcenia w zakresie ortografii i interpunkcji. - Ta podstawa mówi bardzo jasno, że ortografię i interpunkcję kształcimy tak naprawdę przez wszystkie 12 lat edukacji, nie tylko w szkole podstawowej w klasach 1-6. To jest istotny element znajomości języka - powiedział gość Jedynki. 

Marcin Smolik mówił też m.in. o tym, co sprawia uczniom trudność podczas sprawdzianów z matematyki, jak odbywa się sprawdzanie egzaminów i w jakim stopniu strajk wpływa na ich przebieg. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o edukacji polskiej młodzieży.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Smolik (dyrektor CKE)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 12.15

fc

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil: uczniowie stali się politycznymi zakładnikami strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:00
- W tym momencie sprawa nauczycieli oderwała się od podstawy. Mniej mówimy o reformie oświaty i zarobkach, a coraz więcej jest w tym wszystkim czystej kalkulacji politycznej, której zakładnikami stali się uczniowie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL. Trwający strajk pracowników oświaty komentowali również eksperci i publicyści: dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica) oraz Karol Gac ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń