X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Z czym polscy uczniowie mają największy problem na egzaminach?

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:28
- Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - powiedział w audycji "W samo południe" Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, o wiedzy uczniów przystępujących do egzaminów i ich wynikach. 
Audio
  • Marcin Smolik o przebiegu egzaminów i wiedzy polskich uczniów (W samo południe/Jedynka)
Marcin Smolik
Marcin SmolikFoto: W.Kusiński/PR

Ponad 370 tys. ósmoklasistów zmierzyło się 15 kwietnia z egzaminem z języka polskiego. W kolejnych dniach czekają ich egzaminy z matematyki i języka obcego. W tygodniu poprzedzającym egzaminy ósmoklasistów przeprowadzono ostatnie testy na zakończenie gimnazjum. Egzaminy odbywają się mimo trwającego strajku nauczycieli. Minister edukacji Anna Zalewska powiedziała, że egzaminy ósmoklasistów ograniczyły "testomanię" i postawiły na zadania otwarte, gdzie uczeń musi wykazać się umiejętnością pisania tekstu. Jak sobie z tym radzą polscy uczniowie?

- Jest grupa uczniów, którzy radzą sobie z tym bardzo dobrze, natomiast widzimy, że jest też spora grupa, która ma kłopoty z jasnym i klarownym precyzowaniem myśli - powiedział Marcin Smolik. W jego ocenie z takimi trudnościami boryka się ok. 30 proc. uczniów, jednak "jak patrzymy na egzaminy na przestrzeni lat, widzimy, że ta grupa maleje".

Piętą achillesową była i pozostaje kwestia precyzji języka w rozumieniu ortografii i interpunkcji - zauważył szef CKE. Podkreślił, że w nowej podstawie programowej  przykłada się większą wagę do kształcenia w zakresie ortografii i interpunkcji. - Ta podstawa mówi bardzo jasno, że ortografię i interpunkcję kształcimy tak naprawdę przez wszystkie 12 lat edukacji, nie tylko w szkole podstawowej w klasach 1-6. To jest istotny element znajomości języka - powiedział gość Jedynki. 

Marcin Smolik mówił też m.in. o tym, co sprawia uczniom trudność podczas sprawdzianów z matematyki, jak odbywa się sprawdzanie egzaminów i w jakim stopniu strajk wpływa na ich przebieg. Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o edukacji polskiej młodzieży.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Grzegorz Jankowski

Gość: Marcin Smolik (dyrektor CKE)

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 12.15

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. Andrzej Gil: uczniowie stali się politycznymi zakładnikami strajku nauczycieli

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2019 13:00
- W tym momencie sprawa nauczycieli oderwała się od podstawy. Mniej mówimy o reformie oświaty i zarobkach, a coraz więcej jest w tym wszystkim czystej kalkulacji politycznej, której zakładnikami stali się uczniowie - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gil, politolog z KUL. Trwający strajk pracowników oświaty komentowali również eksperci i publicyści: dr Dawid Piekarz (Instytut Staszica) oraz Karol Gac ("Do Rzeczy").
rozwiń zwiń