X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Historyk: dialog polsko-żydowski naznaczony jest traumą

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2019 13:21
- O tym, co się działo na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej, decydowała III Rzesza, od Niemców zależały życie i śmierć wszystkich mieszkańców tego obszaru - mówił dr Marcin Urynowicz (IPN) w Jedynce.
Audio
  • Dr Marcin Urynowicz o historii Żydów i getta warszawskiego (W samo południe/Jedynka)
Marcin Urynowicz
Marcin UrynowiczFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

Instytut Pamięci Narodowej i Muzeum Getta Warszawskiego podpisały umowę, na mocy której obie instytucje będą współpracowały na płaszczyznach edukacyjnych, wystawienniczych, naukowych oraz informacyjnych.

- Historia getta, jak i Polski, należy do historii świata. Jesteśmy częścią świata - nasza historia nie jest izolowana od światowej - mówił Marcin Urynowicz. Gość Jedynki dodał, że to ówczesne niemieckie władze III Rzeszy decydowały o życiu i śmierci.

Historyk przypomniał, że Polacy, chcąc nie chcąc, widzieli tragedię mas żydowskich - przeżyli traumę i są w nią uwikłani. - Dzisiejsze dyskusje polsko-żydowskie są wynikiem traumy żydowskiej i traumy polskiej. Nie możemy zapominać, że jako społeczność i naród zostaliśmy doświadczeni przez oba totalitaryzmy - mówił gość Jedynki.

Dr Marcin Urynowicz podkreślił, że po aryjskiej, czyli niemieckiej stronie, Polacy nie mogli bynajmniej czuć się wolni, występowali w roli niewolników, których w każdej chwili można było wziąć z ulicy, posłać do pracy, zabić.

Historyk zaznaczył także, że getto warszawskie było największe w całej okupowanej Europie. Przed wojną społeczność żydowska liczyła 350 tysięcy osób - byłą najliczniejsza w Europie, a druga na świecie. Do getta dołączono potem 100 tysięcy osób z okolic Warszawy. W getcie mogło być zatem w różnych momentach jego istnienia 450-500 tysięcy osób.

Dr Marcin Urynowicz dodał, że w Polsce mamy wiele miejsc, gdzie istniały getta zakładane przez Niemców, a często połowa ludności miasta była żydowska. - Choćby w Białymstoku połowa ludności - to ludność żydowska. I tam powinno być muzeum Żydów lub getta białostockiego - mówił historyk.

Mowa była także o tym, że w Polsce, jako jedynym kraju Europy pod okupacją hitlerowską, za pomoc Żydom groziła śmierć. Historia sprawiedliwych jest integralną częścią historii Polski i Żydów - podkreślił gość Jedynki.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Marcin Urynowicz (IPN)

Data emisji: 17.04.2019

Godzina emisji: 12.23

agkm/ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Filmy o getcie i powstaniu w getcie warszawskim

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2019 11:39
Powstanie w getcie warszawskim wybuchło 19 kwietnia i trwało do połowy maja 1943 roku. Przy okazji kolejnej rocznicy pokazujemy jak polskie i zagraniczne kino pokazuje życie w getcie i zryw powstańczy.
rozwiń zwiń