Czy 1 maja pracownicy mają powody do świętowania?

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2019 10:00
W audycji "Gdzie jest Pan Cogito" mówiliśmy o wartościach związanych z szacunkiem do pracowników oraz ich prawach. Czy prawa pracowników są szanowane? 
Audio
  • Czy 1 maja pracownicy mają powody do świętowania? (Gdzie jest Pan Cogito/Jedynka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock.com

- Wszystko co nas otacza pochodzi z pracy. Wszystko co mamy, co widzimy to owoc czyjegoś trudu. Dobrze żebyśmy sobie przynajmniej raz do roku przypominali, że jesteśmy pracownikami i jesteśmy sobie nawzajem winni solidarność - mówi publicysta i przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej.

Wiceprzewodniczący Solidarności Handlowców Dariusz Paczuski mówi, że obciążenie pracą jest w Polsce ogromne. - Zarabiamy cztery razy mniej niż za zachodnią granicą, a wydajność pracy jest dwa razy większa. Korporacje same z siebie są bezduszne. Nastawione są na brutalne wypompowywanie kapitału, rynku, czerpanie jak najwięcej się da z pracownika - ocenia gość Jedynki i dodaje, że powinien w państwie być ktoś, np. instytucja albo organizacja, która "w jakiś sposób zabezpieczałaby słabszego".

- Sytuacja pracownika na polskim rynku pracy znacznie się poprawia - uważa z kolei Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. - Jak spojrzymy na wskaźniki ekonomiczne, wskaźniki bezrobocia, średniego wynagrodzenia, to wszystkie przemawiają na korzyść pracownika. Tak samo etos i kultura pracy w polskim społeczeństwie ulega zmianie. Polski rynek pracy nie wygląda źle, coraz bardziej widoczna jest walka o pracownika - ocenia.

Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha mówi, że w dzisiejszych czasach pracownik jest na wagę złota. - Kapitał - nawet gdyby przedsiębiorca go zgromadził całe masy w banku - będzie bezużyteczny jeżeli pracownicy, którzy u niego pracują nie będą chcieli z wdzięcznością i przyjemnością pracować - zaznacza rozmówca Małgorzaty Raczyńskiej-Weinsberg.

Kto bardziej szanuje prawa pracownicze? Rodzimi przedsiębiorcy czy zagraniczni? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: "Gdzie jest Pan Cogito?"

Prowadzi: Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Goście: Piotr Ikonowicz (publicysta, przewodniczący Ruchu Sprawiedliwości Społecznej), Dariusz Paczuski (wiceprzewodniczący Solidarności Handlowców), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Piotr Palutkiewicz (Związek Przedsiębiorców i Pracodawców)

Data emisji: 27.04.2019

Godzina emisji: 15.07

kh


Czytaj także

W tych zawodach bez problemu znajdziesz zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2019 14:39
Wydawałoby się, że wśród tych najpilniej poszukiwanych pracowników prym wiodą informatycy. Owszem, są cenieni na rynku pracy, ale zupełnie inna profesja jest powszechnie poszukiwana i to od lat.
rozwiń zwiń