Ekspert: bez poparcia wojska nie da się sprawować rządów w Wenezueli

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2019 13:35
Od wielu lat w Ameryce Łacińskiej bez poparcia wojska nawet demokratycznie nie da się sprawować rządów, a w Wenezueli poparcie wojska jest kluczowe - powiedziała w audycji "W samo południe" prof. Urszula Żuławska z Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych.
Audio
  • Prof. Urszula Żuławska: bez poparcia wojska nie da się sprawować rządów w Wenezueli (W samo południe/Jedynka)
Zamieszki w stolicy Wenezueli Caracas
Zamieszki w stolicy Wenezueli CaracasFoto: PAP/EPA/Rayner Pena

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro wezwał w czwartek siły zbrojne do zachowania jedności i rozbrojenia zwolenników przywódcy opozycji Juana Guaido, który dwa dni wcześniej wezwał armię i naród wenezuelski, aby go wsparły w odsunięciu od władzy reżimu Maduro. 

W transmitowanym na cały kraj przemówieniu Maduro, występując w otoczeniu grupy kilkuset wojskowych, odpowiedział na apel Guaido o "powstanie przeciwko dyktatorowi", i wezwał wojsko i naród do zachowania lojalności wobec rządu i "zdecydowanej odpowiedzi". 

- Przy poparciu społeczeństwa wojsko chce przejść do nowego systemu. Dla Wenezueli problemem jest brak dostępu do międzynarodowych rynków, przede wszystkim finansowych. Prezydent Maduro nie daje sygnałów do poprawy gospodarczej. Od wielu lat w Ameryce Łacińskiej bez poparcia wojska nawet demokratycznie nie da się sprawować rządów, a w Wenezueli poparcie wojska jest kluczowe - powiedziała prof. Urszula Żuławska z Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych.

Gość radiowej Jedynki przyznała, że "konieczna jest transformacja systemu społeczno-gospodarczego Wenezueli, inaczej nie wyjdą z kryzysu, a wszyscy są tym zainteresowani". - Gospodarka Wenezueli opiera się na ropie i kluczem jest zwiększenie wydobycia tego surowca. Trzeba ożywić ten sektor, a potem kolejne - dodała prof. Urszula Żuławska.

Więcej w całym nagraniu audycji, w której poruszono też temat protestów "żółtych kamizelek" we Francji oraz przyszłość włoskiej koalicji rządzącej.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Michał Żakowski

Gość: prof. Urszula Żuławska (z Polskiego Towarzystwa Studiów Latynoamerykanistycznych), Piotr Kowalczuk (Polskie Radio) oraz Magdalena Skajewska (Polskie Radio).

Data emisji: 02.05.2019

Godzina emisji: 12.15

dn/PAP