Jakie konsekwencje dla świata może mieć amerykańsko-chińska wojna handlowa?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2019 14:30
- Dogadanie się krótkoterminowe jest mało prawdopodobne, co wcale nie oznacza, że ten ogień sporu będzie się nadal z tą samą intensywnością palił - mówi w międzynarodowej części audycji "W samo południe" Piotr Bodył-Szymala (Monitor Prawa Bankowego).
Audio
  • USA i Chiny znów w stanie wojny handlowej (W samo południe/Jedynka)
Wicepremier Chin Liu He i pełnomocnik USA ds. handlu Robert Lighthizer
Wicepremier Chin Liu He i pełnomocnik USA ds. handlu Robert LighthizerFoto: PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Od piątku cła na wybrane towary importowane z Chin do Stanów Zjednoczonych wzrosną z 10 do 25 procent, a na kolejne chińskie produkty zostaną nałożone dodatkowe cła. Waszyngton chce w ten sposób skłonić Pekin do zmiany polityki handlowej, w tym do rezygnacji z wymuszania transferów technologii i dotowania rodzimego sektora technologicznego, a także do zapewnienia większej ochrony praw własności intelektualnej. Amerykański prezydent Donald Trump jest zdania, że negocjacje handlowe z Chinami postępują zbyt wolno, bo strona chińska próbuje renegocjować to, co już ustalono.

- Jeżeli protekcjonizm zapowiadany w kampanii wyborczej i realizowany przez 45. prezydenta USA w ramach programu "America First" ma stać się realnością, to ta batalia o wpływy w światowym handlu musi się rozegrać i nie uda się tak po prostu załagodzić jej już na tym etapie. Strony chyba nie są do tego gotowe - mówi Piotr Bodył-Szymala.

Zdaniem gościa Jedynki, są trzy główne powody niepowodzenia tej rundy negocjacyjnej. Jakie? Co amerykańsko-chińska wojna oznacza dla reszty świata? Jakie są szanse na zakopanie wojennego topora? Więcej w nagraniu. 

***

W audycji także o niedzielnych wyborach prezydenckich na Litwie, referendum w sprawie ustanowienia w kraju podwójnego obywatelstwa oraz referendum w sprawie zmniejszenia liczby posłów. O notowaniach i programach kandydatów w korespondencji Kamila Zalewskiego z Wilna

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej, a w nim o czwartkowym unijnym szczycie, gdzie ma zostać przyjęta deklaracja ws przyszłości Wspólnoty. 

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Data emisji: 11.05.2019

Godzina emisji: 12.26

kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ekspert: format "16+1" to chiński sposób na dzielenie Unii Europejskiej

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2019 18:59
Brak przejrzystości w przypadku niektórych chińskich inwestycji infrastrukturalnych czy próby wpływu na decyzje polityczne tam, gdzie Chiny uzyskały wpływy gospodarcze - to niektóre z wyzwań związanych z inicjatywą Pasa i Szlaku, na które zwrócili uwagę Kristine Lee i Zack Cooper z "Centre for a New American Security (CNAS)" w rozmowie z Magadeleną Skajewską.
rozwiń zwiń