X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Paweł Balsam: choroby układu sercowo-naczyniowego zabijają najczęściej

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2019 13:08
- Choroby układu sercowo-naczyniowego są liderem śmiertelności naszej populacji. Źle u nas wygląda kontrola czynników ryzyka - powiedział w radiowej Jedynce dr Paweł Balsam, adiunkt w katedrze kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Audio
  • Dr Paweł Balsam o chorobach układu krążenia (W samo południe/Jedynka)
Dr Paweł Balsam
Dr Paweł BalsamFoto: Jedynka/W. Kusiński

"Zachorowania i zgony spowodowane chorobami układu krążenia są w Polsce wyraźnie częstsze niż w krajach starej Unii Europejskiej. Choroba wieńcowa, niewydolność serca i udary mózgu odpowiadają za niemal połowę przedwczesnych zgonów" - alarmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

- W Polsce ponad 30 proc. populacji stanowią osoby z nadciśnieniem tętniczym. Ponad 60 proc. Polaków ma zaburzenia cholesterolu, które dotyczą gospodarki lipidowej. Te dwa czynniki bezpośrednio prowadzą do miażdżycy, zawałów serca i udarów mózgu - zauważył dr Paweł Balsam. Lekarz podkreślił też, że każda osoba po czterdziestce powinna co roku wykonywać badania krwi, "w których oznaczymy sobie glukozę i stężenie cholesterolu". - Powinniśmy sobie również w miarę regularnie mierzyć ciśnienie tętnicze - dodał.

Gość programu zaznaczył jednak, że "regularne okresowe badania nie zwalniają nas z prowadzenia zdrowego stylu życia". - Powinniśmy nadal dbać o dietę i aktywność fizyczną. Mamy mnóstwo czynników, które sami możemy zmieniać, by zadbać o zdrowie - mówił dr Paweł Balsam.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: dr Paweł Balsam

Data emisji: 16.05.2019

Godzina emisji: 12.20

jp/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Serce. Od jego kondycji zależy całe nasze życie

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2019 19:38
Serce to organ, który poza regularnymi uderzeniami, może nam przypominać o swojej obecności niepokojącymi kołataniami i ukłuciami. Jakie objawy mogą zwiastować poważne choroby serca i jakie zdrowe nawyki powinniśmy wprowadzać w życie, aby nie skazywać się na uciążliwe dolegliwości, a w najgorszym wypadku - na śmierć?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zaszczep się na odrę. Chronią tylko dwie dawki

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:27
- Zachorowanie na odrę w Polsce rośnie i będzie rosło. Na koniec 2018 roku potwierdziliśmy 340 przypadków. Ostatni raport z 30 kwietnia 2019 roku wskazuje już na 808 przypadków zachorowań tylko przez cztery miesiące. Nie było tak od wielu lat – poinformowała w audycji dr Jolanta Rybczyńska z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.
rozwiń zwiń