Festiwal "Dwa Teatry". "To magiczne spotkanie ze sztuką i wielkie święto"

Ostatnia aktualizacja: 25.05.2019 15:01
- Na festiwalu mamy szansę doświadczyć całej masy zróżnicowanych stylistycznie i treściowo słuchowisk - mówi jeden z jurorów "Dwóch Teatrów" w Sopocie, kompozytor Maciej Małecki. Co o wydarzeniu sądzą jego stali bywalcy? - sprawdziła Dorota Kołodziejczyk.
Audio
Plakat tegorocznej odsłony Dwóch Teatrów
Plakat tegorocznej odsłony "Dwóch Teatrów"Foto: mat. promocyjne

W Sopocie trwa 19. Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Prezentowane są na nim słuchowiska i spektakle telewizyjne, które można podziwiać od rana do późnego wieczora. Dorota Kołodziejczyk zajrzała do trzech sal kinowych, w których odbywa się sopocka impreza. 

Dzisiejsze prezentacje rozpoczęło słuchowisko "Zemsta - powrót na Zamek" Radia Rzeszów z udziałem m.in polskiego aktora Jerzego Treli. Ponadto można było usłyszeć fragment "Elektry" słynnego, greckiego tragika Sofoklesa. Premiera sztuki była prezentowana w programie pierwszym Polskiego Radia.

Aktor Andrzej Mastalerz podkreślił, że Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2019" stwarza przestrzeń, w której ludzie zaangażowani w środowisko aktorskie mają "swoje pięć minut", aby móc ze sobą swobodnie porozmawiać. Jedna z uczestniczek dodała, że wydarzenie jest dla niej magicznym spotkaniem ze sztuką i tym samym - wielkim świętem.

Kompozytor Maciej Małecki, który zasiada w jury imprezy, stwierdził, że festiwal daje możliwość doświadczenia całej masy zróżnicowanych stylistycznie i treściowo słuchowisk.

Werdykt festiwalowego jury zapadnie w poniedziałkowy wieczór. Wtedy także poznamy laureata nagrody publiczności.

***

W audycji także o odbywającym się na warszawskich Bielanach Pikniku Olimpijskim, sytuacji powodziowej w Polsce, zamordowanym rotmistrzu Witoldzie Pileckim, o Gruzji, która chce być pełnoprawnym członkiem UE, o Indiach i ich uzyskanym pięcioletnim mandacie oraz o coraz częstszym zatrudnianiu kobiet w Polsce.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Henryk Szrubarz

Gość: Maciej Małecki (kompozytor), Andrzej Mastalerz (aktor)

Data emisji: 25.05.2019

Godzina emisji: 12.09

K.A

Czytaj także

Komentarz dnia: matury, prezydent w USA i tęczowa Madonna

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2019 16:20
O maturach w cieniu ostrzeżeń o zamachach bombowych, zapowiadanej wizycie prezydenta Andrzej Dudy w Stanach Zjednoczonych oraz wrzawie wokół tęczowej Madonny dyskutowali Dawid Wildstein (Telewizja Polska) i Marcin Makowski ("Do Rzeczy", Wirtualna Polska)
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Halicki: Parlament Europejski powinien być organem wiodącym

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2019 13:35
- To tam powinny się decydować kierunki działań. Parlamentarzyści europejscy powinni mieć więcej uprawnień - mówił w audycji "W samo południe" Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), kandydat Koalicji Europejskiej w wyborach do PE, które już 26 maja.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komentarz dnia: reprywatyzacja i Komisja ds. VAT

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2019 16:41
O kwesti odszkodowań za mienie przejęte po 2 wojnie światowej, reprywatyzacji oraz zeznaniach byłej wiceminister finansów Elżbiety Chojny-Duch przed Komisją VAT-owską dyskutowali Marcin Makowski ("DoRzeczy", Wirtualna Polska) i Tomasz Krzyżak ("Rzeczpospolita").
rozwiń zwiń