Politolog: przyszłość Koalicji Europejskiej zależy od decyzji PSL

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 13:45
- PSL ma trzy mandaty, zatem z jednej strony osiągnęło sukces, z drugiej strony straciło elektorat na wsi. Nie zazdroszczę liderom decyzji. Zapewne tzw. doły partyjne chcą, by nie być w tej koalicji, góra może być za jej odnowieniem – mówił dr Bartłomiej Biskup w radiowej Jedynce.
Audio
  • Politolog dr Bartłomiej Biskup o strategii opozycji przed wyborami do Sejmu i o rekonstrukcji rządu (W samo południe/Jedynka)
Bartłomiej Biskup
Bartłomiej Biskup Foto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

PSL, jak przypuszcza politolog dr Bartłomiej Biskup, wstrzyma się zapewne jeszcze trochę z decyzją, bo za mało czasu minęło od wyborów i politycy wciąż jeszcze podchodzą do nich bardzo emocjonalnie.

Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wyborców stracono już przed wyborami 2015 roku, a nie teraz. Rzeczywiście, jak mówił dr Biskup, już wtedy PiS przejął część elektoratu PSL. Jak stwierdził jednak, wynik PSL w wyborach samorządowych był jednak tradycyjnie dobry, a tymczasem ci ludzie nie głosowali w tych wyborach na KE.

Przyszłość rządu

Trwa rekonstrukcja rządu. - Wymuszają to przepisy, odejście ministrów. To naturalne – mówił gość Jedynki.

Zauważył, że nowi ministrowie będą rządzili stosunkowo krótko – do zbliżających się wyborów. Istotne jest to, że odejście popularnych polityków, tzw. "lokomotyw wyborczych" do PE osłabi też politycznie PiS.

Mowa była również o koncepcji opozycji, by wspólnych kandydatów wystawić do Senatu, "co by się nie działo" w wyborach sejmowych.

W programie była mowa także o konflikcie władz Gdańska i rządu, który proponuje 150 mln zł na muzeum na Westerplatte, a także o instrumencie prowokowania, którą z reguły chętnie stosują skrajne środowiska, bo daje im ona rozgłos medialny.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Jerzy Jachowicz

Gość: dr Bartłomiej Biskup (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 31.05.2019

Godzina emisji: 12.26

agkm


Czytaj także

Co przyniosą wybory do PE? Kto będzie szefem KE? Jaki plan ma Salvini? Ekspert: główne siły polityczne w UE utrzymają dominację, ale na horyzoncie widać kilka istotnych zmian

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2019 11:00
Według prognoz rosną wpływy liberałów, a w europarlamencie szykuje się sojusz trzech partii, nie dwóch. Wzmocni się skrzydło eurosceptyczne, nad którego rozbudową pracują Matteo Salvini i Marine Le Pen. W grze o fotel szefa KE są wciąż Manfred Weber i Frans Timmermans, ale bardzo możliwe, że pojawi się nowy kandydat – mówi portalowi PolskieRadio24.pl dr Melchior Szczepanik, ekspert PISM.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co przyniosły wybory? I jakie pomysły na Unię są w grze? Czy szykują się nam zmiany?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2019 12:00
Reforma Unii Europejskiej zapewne nie ruszy z miejsca – za dużo jest różnic między państwami Unii Europejskiej – o tym mówili badacze podczas debaty PISM. Z kolei wiele się dzieje w kwestii zmian w strefie euro. Trzeba też mieć na uwadze, że brexit, który zaognił dyskusję na temat zmianw  UE, spowodował, że państwa członkowskie wysuwają obecnie wiele rozmaitych propozycji w tej sprawie i sytuacja jest dynamiczna.
rozwiń zwiń