X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Prof. Jan Żaryn: przywrócenie Senatu to był znak na drodze do odzyskania suwerennego państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:30
- W ówczesnej świadomości Senat to część związana z wyborami 4 czerwca, kiedy to mogliśmy w formie zero-jedynkowej odrzucić komunizm. Wybory z 1989 roku wówczas były oceniane w ten sposób przez zdecydowaną większość narodu - mówił w radiowej Jedynce prof. Jan Żaryn, senator.
Audio
  • Rocznica wyborów 4 czerwca (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

PRL, jak mówił prof. Jan Żaryn, to państwo nie tylko niesuwerenne, zależne od Moskwy i ale na dodatek zainstalowane przez komunistów moskiewskich. Zdecydowali się oni zlikwidować Senat. Dlatego przywrócenie wyższej izby parlamentu w 1989 roku było jak znak powracającej suwerenności.

4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

Prof. Żaryn dodał, że na tych wyborach dostrzegał już zagrożenie, że utrwali się podział na scenie politycznej. - Że scena polityczna utrwali się, jako obóz "Solidarności", do którego nieliczni będą dopuszczać nielicznych, i obóz władzy komunistycznej, który przez cichy sojusz z "S" stanie się równoprawnym uczestnikiem sceny demokracji nieludowej - opowiadał.

Wybory czerwcowe były poprzedzone wielomiesięcznym dialogiem, prowadzonym przez przedstawicieli władzy i stronę solidarnościowo-opozycyjną. Przełomowy moment stanowiły obrady Okrągłego Stołu, podczas których ustalono zasady przeprowadzenia wyborów. Zgodnie z nimi zagwarantowano rządzącej "koalicji" 299 miejsc (65 proc.) w Sejmie. Pozostałe mandaty w liczbie 161 (35 proc.) zostały przeznaczone dla opozycji. Senat był wybierany w sposób demokratyczny, bez wcześniejszych ustaleń co do podziału mandatów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Żaryn

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 12.16

IAR/Jedynka/agk/K.A

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:28
Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.
rozwiń zwiń