Prof. Jan Żaryn: przywrócenie Senatu to był znak na drodze do odzyskania suwerennego państwa

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 13:30
- W ówczesnej świadomości Senat to część związana z wyborami 4 czerwca, kiedy to mogliśmy w formie zero-jedynkowej odrzucić komunizm. Wybory z 1989 roku wówczas były oceniane w ten sposób przez zdecydowaną większość narodu - mówił w radiowej Jedynce prof. Jan Żaryn, senator.
Audio
  • Rocznica wyborów 4 czerwca (W samo południe/Jedynka)
Prof. Jan Żaryn
Prof. Jan ŻarynFoto: Wojciech Kusiński, Polskie Radio

PRL, jak mówił prof. Jan Żaryn, to państwo nie tylko niesuwerenne, zależne od Moskwy i ale na dodatek zainstalowane przez komunistów moskiewskich. Zdecydowali się oni zlikwidować Senat. Dlatego przywrócenie wyższej izby parlamentu w 1989 roku było jak znak powracającej suwerenności.

4 czerwca 1989 - zobacz serwis specjalny

Prof. Żaryn dodał, że na tych wyborach dostrzegał już zagrożenie, że utrwali się podział na scenie politycznej. - Że scena polityczna utrwali się, jako obóz "Solidarności", do którego nieliczni będą dopuszczać nielicznych, i obóz władzy komunistycznej, który przez cichy sojusz z "S" stanie się równoprawnym uczestnikiem sceny demokracji nieludowej - opowiadał.

Wybory czerwcowe były poprzedzone wielomiesięcznym dialogiem, prowadzonym przez przedstawicieli władzy i stronę solidarnościowo-opozycyjną. Przełomowy moment stanowiły obrady Okrągłego Stołu, podczas których ustalono zasady przeprowadzenia wyborów. Zgodnie z nimi zagwarantowano rządzącej "koalicji" 299 miejsc (65 proc.) w Sejmie. Pozostałe mandaty w liczbie 161 (35 proc.) zostały przeznaczone dla opozycji. Senat był wybierany w sposób demokratyczny, bez wcześniejszych ustaleń co do podziału mandatów.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: prof. Jan Żaryn

Data emisji: 4.06.2019

Godzina emisji: 12.16

IAR/Jedynka/agk/K.A

Czytaj także

Jan Żaryn: nie byłoby niepodległej Polski bez Jana Pawła II

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2019 09:28
Senator Jan Żaryn powiedział, że dla komunistów pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski była informacją, iż duch katolicki i niepodległościowy w Polsce jest bardzo silny. Dziś przypada 40. rocznica rozpoczęcia pielgrzymki.
rozwiń zwiń