Rosja zareaguje na ustalenia Polski i USA?

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 14:00
- Rosja zachowuje sie w taki sposób, że niestety trzeba działać wyprzedzająco. Działania rosyjskie pokazują, że Wschodnia Flanka NATO musi być w szczególny sposób zabezpieczana - mówi w międzynarodowej części audycji "W samo południe" prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku.
Audio
  • Czy Polska powinna bać się Rosji? (W samo południe/Jedynka)
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir PutinFoto: PAP/EPA/ALEXEI DRUZHININ

Raport specjalny
duda trump2 1200 pap.jpg
Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA

W środę oficjalnie poinformowano, że Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją obecność wojskową w Polsce. W czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że rosyjscy wojskowi uważnie obserwują plany zwiększenia obecności militarnej USA w Polsce i "robią tak", by te działania w żaden sposób nie zagrażały bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej. Wcześniej w czwartek wiceszef MSZ Rosji Siergiej Riabkow powiedział, że Moskwa jest zaniepokojona decyzją Warszawy i Waszyngtonu o rozmieszczeniu w Polsce eskadry amerykańskich bezzałogowych statków powietrznych. Pojawia się pytanie, jak to się odnosi do ustaleń między Rosją a NATO - dodał Riabkow. Kilku rosyjskich parlamentarzystów oświadczyło, że Moskwa odpowie na plany rozmieszczenia eskadry w Polsce i zapewniło, że Rosja dysponuje niezbędnymi do tego środkami. 

- To standardowa reakcja Rosjan na każde działania na obszarze dawnej ich strefy wpływów. Za każdym razem podkreśla się, że to zaszkodzi bezpieczeństwu, że jest wymierzone w Rosję - mówi prof. Daniel Boćkowski.

Czy Polska powinna zatem obawiać się Rosji? - Terytorium Polski, jako terytorium graniczne Wschodniej Flanki NATO, będzie narażone na działania przede wszystkim wyprzedzające, ewentualnie pierwsze uderzenia. To żadna nowość - podkreśla rozmówca Magdaleny Skajewskiej i dodaje, że Rosja liczy na to, że swoimi działaniami wpłynie na polską opinię publiczną.

- To liczenie na to, że polska opinia publiczna "urabiana" przez różnego rodzaju programy, sputniki, boty informacyjne zacznie naciskać, że ten kierunek jest zły - mówi prof. Daniel Boćkowski i dodaje, że obecność wojsk NATO pokazuje jasno Rosji, że Sojusz zaczął poważnie traktować Wschodnią Flankę.

Czy zwiększenie obecności wojskowej USA w Polsce wpłynie na amerykańsko-rosyjskie relacje? Więcej w nagraniu. 

***

W audycji także o dwuwładzy w Mołdawii. Prezydent Igor Dodon anulował dekret o rozwiązaniu parlamentu i rozpisaniu przedterminowych wyborów podpisany przez dotychczasowego premiera Pavla Filipa, który w niedzielę na mocy decyzji Sądu Konstytucyjnego przejął obowiązki szefa państwa. Czy uda się pozbawić władzy tamtejszego oligarchę Vlada Plahotniuca? O szczegółach Adrian Bąk.

***

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której także "Europejskie Menu" Beaty Płomeckiej, a w nim projektach PESCO, czyli międzynarodowych programach, których celem jest m.in. rozwój technologii wojskowych i wzmocnienie unijnego  przemysłu obronnego. Dotychczas powstały 34 projekty, a Polska partycypuje w 18 – w 7 jest uczestnikiem, a w 11 obserwatorem. Wiele projektów PESCO jest odpowiedzią na unijne priorytety rozwijające zdolności obronne ale jednocześnie jest odzwierciedleniem priorytetów NATO. Z tego powodu nadal trzeba będzie dbać o zapewnianie spójności między odpowiednimi działaniami Unii Europejskiej i NATO.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Magdalena Skajewska 

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 12.30

IAR/PAP/kh

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Paweł Mucha: wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA to ogromny sukces

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:05
- Prezydent Andrzej Duda bardzo dobrze reprezentuje państwo polskie. Widzieliśmy to w rozmowach i świetnej atmosferze wizyty w USA. Wszyscy komentatorzy podkreślali, że między prezydentami była znakomita interakcja - powiedział w Polskim Radiu 24 prezydencki minister Paweł Mucha.
rozwiń zwiń