Prof. Henryk Skarzyński: sami pomagamy sobie gorzej słyszeć

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 13:56
- Na podstawie przeprowadzanych badań słuchu przekonujemy się, że skala problemu jest coraz większa i dotyczy każdej populacji - mówi w audycji "W samo południe" dyrektor Światowego Centrum Słuchu profesor Henryk Skarżyński.
Audio
  • Prof. H. Skarzyński: słyszymy coraz gorzej (W samo południe/Jedynka)
Henryk Skarżyński
Henryk SkarżyńskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

W Warszawie można dziś bezpłatnie zbadać słuch. Przed budynkiem Polskiego Radia przy Alei Niepodległości w godzinach od 8.00 do 15.00 w Mobilnym Centrum Słuchu na chętnych czekają specjaliści z dziedziny laryngologii, audiologii i foniatrii, którzy będą udzielać porad. Badania przesiewowe będą wykonywane w ramach Programu "Po pierwsze zdrowie". 

polskie radio budynek 1200.jpg
Bezpłatne badanie słuchu w Mobilnym Centrum przed budynkiem Polskiego Radia

- Już co piąte, co szóste dziecko rozpoczynające edukację szkolną ma problemy ze słuchem, które mają wpływ na codzienne funkcjonowanie i jakość komunikacji (...) Również w grupie powyżej 75. roku życia prawie 3/4 osób ma problemy ze słuchem, które wynikają nie tylko z wieku, ale również są skutkiem ubocznym przyjmowanych leków detoksycznych - wyjaśnia dyrektor Światowego Centrum Słuchu.

Gość radiowej Jedynki powiedział, że "zwykle nie ma jednego czynnika, który powoduje wadę słuchu". - Hałas środowiskowy, który występuje na ulicach czy w domach oraz częste słuchanie głośnej muzyki mogą powodować szumienie w uszach. Wczesna interwencja to szansa na szybką pomoc i poprawę. Można pomóc prawie każdemu, ale ta osoba musi chcieć pomocy i się po nią zgłosić. Polska od 16 lat jest w czołówce światowej, jeżeli chodzi o liczbę operacji poprawiających słuch - podkreśla prof. Skarżyński.

Zapraszamy do odsłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Data emisji: 17.06.2019

Godzina emisji: 12.30

pk/PAP/kh

Czytaj także

Bezpłatne badanie słuchu w Mobilnym Centrum przed budynkiem Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2019 09:05
W Warszawie można dziś bezpłatnie zbadać słuch. Przed budynkiem Polskiego Radia przy alei Niepodległości w godzinach od 8.00 do 15.00 w Mobilnym Centrum Słuchu na chętnych czekają specjaliści z dziedziny laryngologii, audiologii i foniatrii, którzy będą udzielać porad. Badania przesiewowe będą wykonywane w ramach programu "Po pierwsze zdrowie".
rozwiń zwiń