X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

O co chodzi w święcie Bożego Ciała? Ks. Bogdan Bartołd: wychodzimy z obecnością Chrystusa na zewnątrz

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 13:26
- Chcemy powiedzieć o tym, że jesteśmy pielgrzymami i że Chrystus jest naszym przewodnikiem - mówil na antenie radiowej Jedynki o święcie Bożego Ciała ks. Bodgan Bartołd, proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie. 
Audio
  • Ks. Bogdan Bartołd stwierdził, że podczas Bożego Ciała katolicy pokazują, że są pielgrzymami (Jedynka/W samo południe)
Procesja podczas uroczystości Bożego Ciała, 20 bm. w Warszawie.
Procesja podczas uroczystości Bożego Ciała, 20 bm. w Warszawie. Foto: PAP/Marcin Obara

Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 r. wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

- To jest stare, piękne święto. Jakoś Pan Bóg przychyla się czasami do próśb ludu wiernego. Wiemy, że historia tego święta sięga średniowiecza, była wielka potrzeba wśród ówczesnych osób wierzących, żeby móc oglądać tę hostię i rzeczywiście w tych objawieniach prywatnych świętej Julianny Chrystus powiedział, że chciałby, aby takie święto było - stwierdził ks. Bartołd.

- Uroczystość Bożego Ciała ma jeszcze jeden wymiar - my wychodzimy rzeczywiście z tą obecnością Chrystusa na zewnątrz, bo przecież to jest nieodłącznie związane z procesją. Co chcemy pokazać jako ludzie wierzący? My chcemy się dzielić tym, co jest najbardziej wartościowe, dzielimy się tą obecnością Chrystusa realnie, który jest obecny w tym kawałku chleba. Chcemy też powiedzieć o tym, że jesteśmy pielgrzymami i że on jest naszym przewodnikiem - dodał.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

*** 

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Ks. Bogdan Bartołd (proboszcz parafii archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie)

Data emisji: 20.06.2019

Godzina emisji: 12.15

dcz/ans

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ks. Mariusz Bigiel: procesja Bożego Ciała jest triumfalnym marszem zwycięstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2019 16:40
- Procesja Bożego Ciała nie zastępuje udziału we mszy świętej. Ona jest po prostu triumfalnym marszem zwycięstwa i pochodem zmartwychwstałego - powiedział w Polskim Radiu 24 jezuita ks. Mariusz Bigiel.
rozwiń zwiń