X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Fort III w Pomiechówku. Miejsce mordu tysięcy Polaków

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 12:06
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej prowadzi prace archeologiczno-ekshumacyjne ofiar niemieckich represji ​na terenie Fortu Trzeciego Pomiechówek od 2018 r. W ubiegłym tygodniu odkryto tam szczątki kolejnych osób w dwóch grobach masowych. Prace trwają.
Audio
  • W Pomiechówku ginęli nie tylko żołnierze konspiracji, ale też zwykli mieszkańcy Mazowsza (W samo południe/Jedynka)
Od ubiegłego roku teren Fortu jest miejscem badań Instytutu Pamięci Narodowej, z którym współpracuje  Fundacja Fortu III Pomiechówek
Od ubiegłego roku teren Fortu jest miejscem badań Instytutu Pamięci Narodowej, z którym współpracuje Fundacja Fortu III PomiechówekFoto: Piotr Kędziora-Babiński

Historycy szacują, że mogły być tam zakopane ciała nawet dwudziestu tysięcy ofiar zbrodni niemieckich.

Wkrótce odbędzie się drugi uroczysty pochówek odnalezionych szczątków ludzkich w miejscu, gdzie Niemcy urządzili więzienie karno-śledcze, w którym umierali i byli mordowani w latach 1942-1944 między innymi działacze Polskiego Państwa Podziemnego oraz ludność cywilna. Ostatnia masowa egzekucja odbyła się tam w 30 lipca 1944 roku.

- Fort III w Pomiechówku jest miejscem bardzo tajemniczym. Lokalna społeczność wiedziała o tym, że są tam masowe pochówki natomiast z racji tego, że po wojnie teren był długo zamknięty - do początku XXI była tam składnica amunicji - nie było tam wstępu - mówi Ewie Tylus Piotr Kędziora-Babiński z Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN.

- W zeszłym roku znaleźliśmy 27 nienaruszonych pochówków osób oraz szczątki poekshumacyjne kolejnych 31 osób. W tym roku mamy na obecną chwilę znalezionych przynajmniej 20 osób, w tym dwójkę noworodków - mówi Piotr Kędziora-Babiński.

Z jakimi trudnościami łączą się poszukiwania? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania. 

***

Badania historyczne na temat Trzeciego Fortu w Pomiechówku prowadzą: Ministerstwo Obrony Narodowej, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Fort Trzeci Pomiechówek, która zbiera relacje świadków i rodzin świadków.​

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Marzena Wyczółkowska

Materiał: Ewa Tylus

Goście: Piotr Kędziora-Babiński (Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN)

Data emisji: 20.07.2019

Godzina emisji: 12.15

Ewa Tylus/kh

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Przełomowe odkrycie IPN na terenie Niemiec. Eksperci odnaleźli urny z prochami Polek zamordowanych w niemieckim obozie Ravensbrueck

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 07:17
Eksperci z Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli urny z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie koncentracyjnym Ravensbrueck. Odkrycia dokonano na cmentarzu w miejscowości Fuerstenberg u naszych zachodnich sąsiadów.
rozwiń zwiń