Mazury AirShow 2019. Stanisław Tołwiński: to pokazy samolotów w przepięknej scenerii

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2019 13:26
- To jedyna okazja w Polsce, by zobaczyć pokazy lotnictwa, w tym także wodnosamolotów w przepięknej scenerii, bo nad Jeziorem Niegocin - powiedział w audycji "W samo południe" Stanisław Tołwiński, prezes Aeroklubu Krainy Jezior, pilot, organizator Mazury AirShow 2019.
Audio
  • Stanisław Tołwiński o wydarzeniu Mazury AirShow 2019 (W samo południe/Jedynka)
Podczas wydarzenia Mazury AirShow 2019 będzie można zobaczyć m.in. pokazy wodnosamolotów
Podczas wydarzenia Mazury AirShow 2019 będzie można zobaczyć m.in. pokazy wodnosamolotówFoto: Pixabay

W tym roku nastąpi już 21. odsłona wydarzenia Mazury AirShow 2019. Pokazy lotnicze odbędą się w sobotę i niedzielę 3 i 4 sierpnia w Giżycku. Główne miejsce obserwacji samolotowych akrobacji to plaża miejska nad Jeziorem Niegocin, ale popisy pilotów będzie można także oglądać z mola, portu Ekomarina i wzgórza św. Brunona.

- Minęło już 20 lat od inauguracji tej imprezy. Pierwszych dziesięć przeprowadziliśmy na lotnisku w Kętrzynie, ale uznaliśmy, że trzeba poszukać innego miejsca, by bardziej oryginalnie zaprezentować lotnictwo. Padło na Kętrzyn. Stwierdziliśmy, że świetnie będzie robić Mazury AirShow nad Jeziorem Niegocin, w towarzystwie jachtów, statków. To wydarzenie jest więc jedyną okazją w Polsce, by by zobaczyć pokazy lotnictwa, w tym także wodnosamolotów w przepięknej scenerii - powiedział Stanisław Tołwiński.

Prezes Aeroklubu Krainy Jezior przypomniał, że w trakcie dwóch dni pokazów będzie można podziwiać wiele wspaniałych samolotów, ale podkreślił, że tymi najbardziej wyjątkowymi będą właśnie wodnosamoloty. - Będzie to nawiązanie do przedwojennej tradycji, bo w czasie II Rzeczypospolitej wodnosamoloty też były obecne. Obecne były oczywiście w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, gdzie przylatywały wodnosamoloty z Trzeciej Rzeszy. Jednym z nich była duża, dwunastosilnikowa maszyna. Przypomnę jednak, że Polska też miała swój morski dywizjon lotniczy - zaznaczył gość audycji.

Pierwszego dnia imprezy zaplanowano dwa bloki pokazowe – w godz. 12-14 i 16-18. W niedzielę pokazy odbędą się między godz. 11 a 14. Będzie można zobaczyć powietrzne akrobacje w wykonaniu samolotów odrzutowych, zabytkowych, wodnosamolotów oraz śmigłowców.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy o pokazach Mazury AirShow 2019, którym patronuje radiowa Jedynka.

***

Audycja: W samo południe

Prowadzi: Antoni Trzmiel

Gość: Stanisław Tołwiński (prezes Aeroklubu Krainy Jezior)

Data emisji: 31.07.2019

Godzina emisji: 12.27

bb/ag

Czytaj także

Mazury to nie tylko jeziora

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2018 16:22
W pierwszy weekend sierpnia można było podziwiać akrobacje samolotów i helikopterów podczas Mazury Air Show 2018. W tym roku czekały na widzów niesamowite atrakcje. Pogoda też nie zawiodła.
rozwiń zwiń