M. Roszkowski: Muzeum Powstania Warszawskiego jest darem pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:00
- Powstanie Warszawskie jest fundamentem naszej historii - powiedział Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego) w programie "W samo południe". Jak dodał, "Muzeum Powstania Warszawskiego jest darem od pokolenia wnuków dla pokolenia dziadków, czyli właśnie uhonorowaniem Powstańców".
Audio
  • Prezes Instytutu Jagiellońskiego Marcin Roszkowski był gościem radiowej Jedynki (Sygnały dnia)
Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego
Obchody 75. rocznicy Powstania Warszawskiego w Parku Wolności przy Muzeum Powstania WarszawskiegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

W czwartek mija 75. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego - największej akcji zbrojnej podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące.

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

- Polska była chyba jedynym przegranym państwem w obozie zwycięzców, bo z jednej okupacji wpadliśmy w następną. Powstanie jak w soczewce skupia różne elementy tamtych czasów - powiedział w radiowej "Jedynce" Marcin Roszkowski.

>>>[CZYTAJ TAKŻE] Prezydent: Rzeź Woli to ludobójstwo, o którym długo nie mówiono

Stwierdził też, że "bez Powstania Warszawskiego z dużym prawdopodobieństwem Polska byłaby kolejną republiką sowiecką". - Nasza rzeczywistość wyglądałaby wówczas inaczej - dodał.

Podkreślił też znaczenie Powstania Warszawskiego dla dalszych losów wojny, ale przyznał, że "ofiara krwi była niesamowita, zwłaszcza wśród ludności cywilnej".

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: W samo południe

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Marcin Roszkowski (prezes Instytutu Jagiellońskiego)

Data emisji: 1.08.2019

Godzina emisji: 12:20

paw/ag

Czytaj także

Prof. Wojciech Roszkowski: decyzja o rozpoczęciu Powstania Warszawskiego moralnie niepodważalna

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 09:34
- Właściwie dlaczego mieliśmy się nie bić z Niemcami? Polska była w koalicji antyniemieckiej. To Sowieci powinni odpowiedzieć, dlaczego zatrzymali ofensywę i nie wsparli swojego alianta - powiedział w "Salonie politycznym Trójki" prof. Wojciech Roszkowski. Podkreślił, że decyzja o zbrojnym zrywie była niepodważalna w sensie moralnym.
rozwiń zwiń